SpaceX Şirketinin Kurucusu Kimdir?-İlk Özel Uzay Taşımacılığı

SpaceX, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Hawthorne şehrinde bulunan Amerikan havacılık-uzay ve uzay taşımacılığı şirketidir. SpaceX’in kuruluşu girişimci ve mühendis Elon Musk‘ın hayali ile başlar. Musk, basit ve nispeten daha ucuz tekrar kullanılabilir roketler geliştirmeyi ve Mars’a yaşam götürebilmeyi amaç edinerek SpaceX şirketini 2002 yılının Haziran ayında kurmuştur. Elon Musk aynı zamanda PayPal ve Tesla Motors şirketlerinin de kurucusudur.

2001 yılında Elon Musk “Mars Oasis” projesini açıklanmıştır. Mars’ta çeşitli yöntemler kullanılarak bitki yetiştirmek ve böylece zamanla yaşanılabilir bir atmosfer yaratmak düşüncesini temel alan proje sayesinde halkın ilgisini yeniden uzay araştırmalarına çekerek NASA’nın bütçesinin artmasının sağlanması da hedeflenmiştir. Fakat, bu açıklamadan sonra kendisi de çok yüksek bütçelerle dahi bunun imkansız olduğunu fark etmiş ve roket teknolojisinin devrimsel bir yeniliğe ihtiyaç duyduğunu anlamıştır. Kasım 2001’de Musk ve birkaç arkadaşı kısa adıyla ICBM olarak bilinen ve uzaya yük taşıyabileceği düşünülen kıtalararası balistik füze tipi bir roket satın almak için Moskova’ya gitmiştir. Birkaç Rus firmasını ziyaret eden ekip Amerika’ya eli boş dönmüştür ve hatta Musk’ın acemi olduğunu dile getiren bir Rus mühendis dahi olmuştur. Şubat 2002’de grup NASA Jet İtki Laboratuvarında çalışmış olan Mike Griffin‘i de yanlarına alarak tekrar Moskova’ya varmıştır. Görüştükleri firmanın roket için 8 milyon dolar talep etmesi Musk’a fazla gelmiş ve grup tekrar boş ellerle eve dönmüştür. Moskova’dan dönüş yolunda Musk bazı hesaplamalar yapmış ve kendi şirketini kurması halinde hem de istediği roketi çok daha ucuza mal edebileceğini görmüştür. Üstelik kendisinin hayal ettiği tekrar kullanılabilir bir roket için kullanılacak malzemeler hiçbir yerde üretilmiyordu.

Elon Musk’ın Rusya ziyaretlerinin ardından 2002 yılının başlarında ünlü roket mühendisi Tom Mueller‘in de projeye dahil olmasıyla SpaceX resmen kurulmuş ve Kasım 2003’te de Falcon 1 adı verilen ilk roketin fırlatılacağı tarih olarak belirlenmiştir. Bu aşamadan sonra şirket mali açıdan kendisini toparlamaya çalışmış ve devletten çeşitli ödenekler de almıştır. Elon Musk’ın kendisi 2006 Mart’ında şirkete 100 milyon dolarlık yatırımda bulunmuştur.

SpaceX, 28 Eylül 2008 tarihinde sıvı yakıtlı bir roket olan Falcon 1’i yörüngeye fırlatma işlemini başarıyla gerçekleştirmiştir. Ardından Kasım 2010’da yörüngeye çıkarak bir uzay aracının tamirini yapmıştır. 25 Mayıs 2012 tarihinde Dragon adı verilen araç Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşımıştır. 3 Kasım 2013 tarihinde ise şirket Falcon 9 roketiyle SES-8 uydusunu yer-eşzamanlı yörüngeye taşımıştır. SpaceX bu görevleri yerine getiren ilk özel şirket unvanına sahip olmuştur.

Elon Musk, Gwynne Shotwell ve Tom Mueller üçlüsü tarafından idare edilen SpaceX Temmuz 2015 itibariyle 4000’in üzerinde çalışana sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*