Soyak Holding kimin?-İnşaat sektörüyle gelen başarı

Faaliyetlerine başladığı alan yönünden inşaat kökenli holdinglerden biri olan Soyak Grubu; kurulduğu günden itibaren gerçekleştirdiği birtakım küçük projeler sonrasında aldığı büyük inşaat projeleriyle adını duyurmaya başlayan ve bunun akabinde gelişmekte olan diğer sektörlere de yatırım yapmayı ihmal etmeyen Türkiye’nin büyük holdinglerinden biridir. Soyak Holding’in aradan geçen yıllar boyunca istikrarlı ve dengeli bir şekilde büyüyerek varlığını arttırmasında aldığı anahtar teslim taahhüt projeleri olduğu kadar kurucularının ve kurmaylarının azim ve çalışkanlık dolu meslek hayatlarının da etkili olduğu şüphesizdir. Öyle ki günümüzde Soyak Holding inşaat dışında gayrimenkul gelişiminden tutun da dökümcülük, çimento, enerji gibi çok geniş bir alanda yatırımları bulunan bir imparatorluk haline gelmiştir.

Soyak Holding’in kurucusu kimdir?

Tarihini ineleyecek olursak Soyak Holding’in kuruluşuna değinebilmemiz için 1961 yılına gitmemiz gerekir. 1961 yılında yüksek inşaat mühendisi Yılmaz Soyak tarafından kurulan Soyak Holding; başladığı küçük müteahhitlik çalışmaları sonrasında günümüzde Türkiye’nin askeri-sivil en büyük inşaat projelerini gerçekleştiren firmalardan biri halini almıştır.

SOYAK Holding’in kurucusu Yüksek İnşşat Mühendisi Yılmaz SOYAK (1932-2012)

1932 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesinde dünyaya gelen Yılmaz Soyak; ilköğretimini ve lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde inşaat mühendisliğini kazanmış ve buradan yükse lisans derecesiyle mezun olmuştur. Meslek hayatına ilk atılımı ise girişimcilikle değil kalifiye eleman olarak çalışmak şeklinde olmuştur. Mezun olduğu 1955 ve şirketini kurduğu 1961 yılları arasında SSK İnşaat Müdürlüğü dahil olmak üzere birçok önemli görevde bulunan Yılmaz Soyak; bir yandan da kendi şirketini kurmuş ve inşaat mühendisliği olması dolayısıyla edindiği çevrenin de yardımıyla ufak çapta taahhüt projeleri almaya başlamıştır. İşte 1961 yılında kurulan bu şirket; Soyak Holding’in temelleridir. Soyak Holding’in gerçekleştirdiği inşaat projelerinde en dikkat çekici yönlerden biri ise şehir yaşamına yönelik projelerin yanı sıra askeri lojman, konut, vs. projeleri de yoğun bir şekilde hayata geçirmesidir. Basit bir örnek vermek gerekirse 1961 yılında kurulan Soyak İnşaat’ın gerçekleştirdği ilk proje; 1962 yılında inşa ettiği Tuzla Piyade Okulu’nun yatakhanesi ve subay lojmanları olmuştur.

Birkaç yıl daha benzer çalışmalara imza atan Soyak Holding; 1970 yılında 283 konutluk Bahar Projesiyle de büyük çaptaki ilk konut projesini gerçekleştirmiştir. Bundan sonrasında ise Soyak İnşaat durmaksızın yeni projeleri hayat geçirmeye ve büyümeye devam etmiş; Park Aparts, Evostar, Mavişehir Optimus, Mavişehir Optimus First, Optimus Gold, Siesta 1/2/3, Soho, Soyak Göztepe gibi büyük projelerin yanı sıra Libya’da ve diğer birçok bölgede yurt dışı konut projelerine de imza atmıştır.

Soyak Holding’in sahibi kim?

Tüm bu başarılı çalışmalara imza atan Yılmaz Soyak; azim ve çalışkanlık dolu kariyerinden sonra 2008 yılında yönetim kurulu başkanlığını oğlu Erkut Soyak’a devretmiş, kendisi de onursal başkanlık görevini üstlenmiştir. Onursal başkanlık görevini 4 yıl boyunca yürütse de Yılmaz Soyak; ne yazık ki 2012 yılında vefat etmiştir. Günümüzde de yönetim kurulu başkanlığı ve CEO’luk görevini hala Erkut Soyak yürütmketedir.

Günümüzde Soyak Holding’in faaliyet gösterdiği girişimler ve yatırımlar şu şekildedir:

Gayrimenkul:

-Soyak Yapı

-Soyak İnşaat

Enerji:

-Soyak Enerji

-Soyak Enerji Ticaret

Çimento:

-Traçim Çimento

Döküm:

-Trakya Döküm

-Erku

-Ekpaş


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*