Sony’nin sahibi kim?-Japon teknoloji devini yakından tanıyın…

Günümüzde elektronik ve elektronik ürünleri dendiği zaman akla gelen birkaç tane bilindik marka vardır. Bunlara ürünleri arasındaki bazı farklılıklar ve avantajlar-dezavantajlara bağlı olarak sonuç olarka güvenimiz tamdır fakat onların dışındakileri alacağımız zaman durup şöyle bir düşünürüz. “Acaba bozulur mu? Arıza yaparsa garanti belgesinin işlevini gördürtecek bir muhattap bulabilir miyim?” gibi… İşte Sony; bazı ürünleri pahalı olsa da alırken kalitesinden veya hizmetinden asla şüphe etmeyeceğimiz markalardan biridir.

Bundan yıllar öncesinde ortaya çıkan bu Japon elektronik ve teknoloji devinin ilginç de bir hikayesi vardır. Samsung, LG ve benzeri uzak doğululardan farklıdır ve el emeği, göz nuru bir hikayeye sahiptir. Hele ki kuruluşundan sonraki ara evrelerde piyasaya sürülen ürünlere, vs. hikayelere değinirsek bu yazıyı bitiremeyeceğiz. Onun için sizlere Sony’nin kuruluş bilgilerini ve günümüzdeki yönetim kadrosunu ileteceğiz o kadar… İşte karşınızda kuruluşu ve yönetimiyle Sony..:

Sony’yi kim kurdu?

Yıllardan 1945. İkinci Dünya Savaşı yeni bitmiş. Atom bombalarının şokunu yeni atlatan Japonya, şimdi de zararı hala devam etmekte olan bu insanlık suçunun yaralarını sarmaya başlamış.  O esnada tabii ki insanların günlük hayatını kalkındıracak girişimler de olmakta, herkes mesleği ve becerisi doğrultusunda Japonya’yı eski haline getirmek için çabalamaktadır.

İşte bu hayatta kalanlardan biri olan Masaru Ibuka, tam da savaşın bittiği 1945 yılında küçük bir tamir dükkanı açmış ve o dönemde var olan elektronikleri tamir ettiği küçük bir işletme vasıtasıyla geçimini sağlamaya başlamıştır. Yani Sony; 1945-46 yıllarında Akio Morita ve Masaru Ibuka tarafından kurulmuştur da denebilir.

Sony’nin kurucuları: solda Akio MORITA (1921 – 1999), sağda Masaru IBUKA (1908 – 1997)

Hemen bir yıl sonrasında Akio Morita adlı bir diğer girişimciyle anlaşmış ve şirketleşme yoluna gitmişlerdir. Bu şirket çatısı altında ikili, Japonya’nın ilk kaset çalarını da üretmişler ve gelecek yıllarda teknolojik bir dev olacaklarının sinyalini taa o zamandan vermişlerdir.

Bundan sonrasında ise gözden kaçan ama çok önemli bir detay vardır. 1950 yılında; yani diplomatik ilişkiler biraz yatışınca kahramanımız Ibuka bir Amerika seyahati yapmış ve burada o zamanın popüler icatlarından biri olan transistörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Hemen akabinde mucidini de Japonya’da bu teknolojiyi kullanmak için ikna etmiş ve transistörlü radyo yapımında kullanmak için gerekli ön hazırlığı yapmıştır. Önemli olan nedir: O yılların en ileri teknolojilerinden olan transistörü patenti alan kim varsa askeri amaçlı kullanmak ve sivil hayat, kamusal yatırımlar için hiçbir şey planlamazken; Ibuka askerinin a’sını bile düşünmeden bunu doğrudan iletişim amaçlı olarak kullanmıştır. Dünya üzerindeki bütün teknolojilerin ortaya çıkış kökeninin askeri amaçlı olduğu düşünülürse Sony’nin akışta yarattığı değişiklik ayrıca dikkati çekmeye değerdir…

Bütün bu girişimler sonucunda da 1955 yılında Japonya’nın ilk transistörlü radyosu üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Sony’nin müstakbel sahipleri büyümeye devam ediyor…

Bundan sonraki on yıllar boyunca radyo teknolojilerinden başlayan üretimler birçok farklı elektronik alet kapsamında devam etmiş ve Sony; günümüze kadar aynı kalitede ve istikrardaki yükselişine devam etmiştir.

Sony ismi ise ancak 1958 yılında alınabilmiştir. Japonca isimlerin Amerikalılar tarafından zor telaffuz edildiğinin fark edilmesi üzerine Latince “ses” anlamına gelen “sonus” kelimesi ile Amerikalı bir hitap biçimi olan “Sonny” nin birleşimi seçilmiş ve Sony ismiyle elektronik piyasasında boy göstermeye başlamıştır.

İşte; “Sony’nin kurucusu kim?” dediğiniz zaman karşınıza çıkan hikaye bu şekildedir. İkinci Dünya Savaşı ve saniyeler içinde kavrulan on binlerce insandan ticari ortaklığa giden bir evrim… Yorumu size kalmış..

Sony kimin?

Günümüzde Sony tüm globalleşmesine rağmen hala Japon kimliğini korumaktadır ve dünya devi bir imparatorluk olsa da hisse yapısı aşağı yukarı aynıdır.

Sayısı farklı elektronik ürün kapsamında hizmetlerini sunan Sony’nin 170.000’e yakın çalışanı mevcuttur ve 140 milyar dolara yakın geliri vardır.

Sony şirketinin CEO’luk görevini Ryoji Chubachi yaparken, Nobuyuki Oneda da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Önümüzdeki yıllarda bu devrilmez çınarın nasıl yeniliklerle müşterisinin karşısına çıkacağını ve teknoloji dünyasında nasıl yönelimler yaratacağını hep birlikte göreceğiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Sony size olan sitemim çok büyük kaliteli bir telefon yapın sony l1 aldım iki sefer ana kart değiştirdiler ama düzen tutmuyor 4 sefer bozulur mu bir cihaz yetkili kim varsa cihazımın değişmesini istiyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*