Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Sons of Anarchy’nin senaristi kimdir?-ABD varoşlarının motosiklet çeteleri

Filmler (Kim Çekti?), SANAT 29 Şubat 2016

Yayınlandığı 8 sezon boyunca farklı motosiklet çetelerinin birbirleriyle bazen diplomatik, bazen savaş şeklinde yürüttükleri ilişkileri; daha sonra katılan motosikletçi olmayan, farklı tarzdaki çetelerin de bu ilişkilere katılması ve bölgedeki kolluk kuvvetlerine karşı o bunu tutukladı, şu bunu sattı, o öbürünü ispiyonladı gibisinden üçgen biçimindeki bir durumun anlatıldığı efsane yabancı dizilerdendir Sons of Anarchy (SOA). Gerçeklik payını soracak olursanız; evet, SOA dizisi gerçek hayatta var olmuş ve bugün daha çok kültürel bazda faaliyetlerini sürdürmekte olan birtakım motosiklet çetelerinden esinlenilerek diziye dökülmüştür. (Dikkat: Amerikanın varoş kesimlerinin oluşturduğu biraz kültürel, biraz suça yönelik bu küçük topluluklar bizim sosyetemizin kurduğu yapmacık motosiklet çetelerine benzemez, ona göre…)

Sons of Anarchy’nin konusu

Evet; dizimiz California eyaletinin Central Valley şehrinde bulunan “Charming Town” isimli şirin mi şirin; kapitalizmden ve küreselleşmeden henüz etkilenmemiş sakin bir kasabasında geçmektedir. Kendilerine “Sons of Anarchy” ismini veren ve dizinin ana temasını oluşturan bir motosiklet çetesi; mesken tuttuğu bu kasabada hem halkın güvenliğini sağlamakta, hem kasabaya çeşitli maddi yardımlarla katkıda bulunmakta; emniyet güçlerine karşı verdikleri mücadelenin yanı sıra en az emniyet güçleri kadar başarılı bir şekilde kasabada türemesi muhtemel diğer suç çetelerine karşı insanları korumaktadır. Sons of Anarchy üyelerinin ve kasabanın çoğunun kökeni İrlandalıdır ve dizinin yer yer İrlanda’da çekildiği ve çetenin IRA ile ilişkilerinin de ele alındığı görülür. Dizide SOA çetesi; IRA‘nın Amerika’daki silah distribütörüdür.:)

Charming Town’da hal böyleyken diğer kasabalarda da Meksikalıların ve zencilerin; daha sonra katılanlar ile Çinlilerin, hatta Neo-Nazilerin de senaryoya girdiği bölümler boyunca suç, aksiyon ve dramayı bir arada yaşayacaksınız.

Çetemizden bir hatıra fotoğrafı

Çetemizden bir hatıra fotoğrafı

Sons of Anarchy yapımcısı

Son derece ilgi çekici ve sürükleyici bir senaryoyu ele alan SOA dizisinin yapımcılığını Kurt Sutter, John Linson, Art Linson, James L. Parriott, Paris Barclay, Dave Erickson, Jon Pare, Regina Corrado, Liz Sagal, Craig Yahata, Chris Collins ve Grace Whitehouse yapmıştır. Sons of Anarchy’nin senaristliğini ise baştan sonra Kurt Sutter üstlenmiştir.

Bu dizinin en dikkat çekici yönlerinden biri de şüphesiz ki müzikleri olmuştur. White Buffalo, Forest Rangers, Metallica gibi birçok ünlü grubun müziklerinden yer yer faydalanan diziye yapım ekibinin seçtiği tüm parçalar harika bir fon oluşturmuştur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.