Son Samuray’ın yapımcısı kimdir?-Başbuğ Katsumoto

O heybetli zırhları, savaş naraları, insanı dinginliğe kavuşturan öğretileri ve savaş konusundaki onurlu, cesur davranışları ile Samuraylar; kendilerinden sonra gelen Japon devletine birçok konuda ilham kaynağı olmalarının yanı sıra; popüler kültürün de önemli unsurlarından biri olmuşlardır. İnsanların derinlemesine inceleme yapmaksızın savaşlar, askerler ve savaşçılar ile dolu olan filmlere ilgi duymasını fark eden film yapımcıları bu konudaki fırsatı da değerlendirmiş ve 2003 yılında vizyona giren Son Samuray ile karşımıza çıkmışlardır.

Son Samuray’ın senaristi kimdir?

O zamanki değeriyle 140 milyon dolarlık bütçeyle çekilen Son Samuray’ın yönetmeni Edward Zwick, senaristi John Logan, Edward Zwick ve Marshall Herskovitz olmuştur.

Son Samuray’ın konusu

Yapımcılığını Tom Cruise, Tom Engelma, Marshall Herskovitz, Scott Kroopf, Paula Wagner ve Edward Zwick gibi kalabalık bir kadronun üstlendiği Son Samuray; 1870’lerde Japonya’da Boshin Savaşı olarak tarihe geçen iç savaşlar ve bunun neticesinde meydana gelen köklü değişiklikleri konu alan tarihi bir filmdir.

Filmde hayal ürünü olan isimlerden Yüzbaşı Nathan Algren (Tom Cruise); ABD ordusunda görev yaptıktan sonra barlarda küçük gösteriler yaparak geçinen alkolik bir askerdir. Geçmişte komutanın emriyle katlettiği masum Kızılderililer sebebiyle sürekli vicdan azabı çeken ve bunu unutmaya çalışan Algren’ı; askerlik dönemindeki sadık arkadaşlarından Çavuş Grant (Billy Connoly) ziyaret eder ve bir restoranda Japonlarla tanıştırır. Bu Japonlar; modernlik yanlısı olan ve ülkeyi hızla modernleştirmek isteyen imparatorun kurmaylarıdır. Sonunda kurulması istenen modern Japon ordusu için Algren, Grant ve eski albayları anlaşırlar ve Japonya yolunu tutarlar.

Diğer taraftan; ülkenin çok hızlı bir şekilde modernleştiğini ve geleneklere bağlı kalınması gerektiğini düşünen Katsumoto (Ken Watanabe); devlete karşı isyan halindedir. İlerleyen sahnelerde imparatorla konuşmaları sırasında Katsumoto, genç imparatora değer veren eski bir hoca olmasına rağmen takındığı bu tutumu; “devletin iyiliği, gelişimi için devlete isyan etmek” gibi bir yaklaşımla açıklayacaktır. Tavırlarıyla, karizmasıyla gerçekten etkileyici bir samuray olan Katsumoto fikirlerine o kadar bağlıdır ki; savaşlarda modern ordular gibi görünmemek için ateşli silahlar dahi kullanmamaktadır.

Filmin geri kalan senaryosunda ise Algren’ın bir çatışmada Samuraylara esir düşmesi sonrası geçirdiği ruhsal değişim ve hayatı için aldığı kararlar anlatılmaktadır.

İzleyince uzun süre etkisinde kalacağınız bu baş yapıtın müzikleri; Karayip Korsanlarında da karşılaştığımız Hans Zimmer tarafından bestelenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Kim yaparsa yapsın bence güzel film olmuş..Her sahnesi ayrı bir heyecan katıyor izleyene.

  2. Edward Zwick diye biri yapmış.Ama güzel ve farklı bir yapıt olmuş. 05392789283 Bundan başka bilen varsa bizde öğrenelim.Film 140 milyon dolarlık bir bütçe ile çevrilmiş.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*