Sofie’nin Dünyası’nı kim yazdı?-Felsefe tarihini baştan sona tek kitapla öğrenin

Norveçli yazar Jostein Gaarder tarafından 1991’de kaleme alınan Sofie’nin dünyası; 20. yüzyılın son demlerinde felsefe tarihine ve insan, yaratılış, varoluş gibi konulara damgasını vuran eserlerin başında gelmektedir.

“Sofie’nin Dünyası” kitabının yazarı Jostein GAARDER

Kitabın üzerinde her ne kadar “felsefe tarihi üzerine bir roman” yazsa da yazarın hayat görüşleri ve eğilimi bulunan görüşler hakkında da bol bol fikir edinmeniz mümkün. Ayrıca felsefe ve düşünce tarihini neredeyse insanın neden var olduğunu düşünebilmeye başladığı dönemlerden başlayıp da günümüzdeki Big Bang teorisine kadar ele alan, aynı zamanda bunu okuyucuya ansiklopedik bir bilgi yığını şeklinde değil de sürükleyici bir roman kıvamında sunan başka bir eser bulunmamaktadır. Bu yüzden rahatlıkla şunu belirtebiliriz ki; eğer felsefe tarihine ve gelmiş geçmiş filozofların fikirlerine dair bir bilginiz yoksa, Sofie’nin Dünyası’nı okuduğunuz zaman hepsine dair bir genel kültürünüz ve size daha yakın hissettiğiniz filozofları seçip derinlemesine araştırabilmek için zaman tasarrufunuz olacak. Böylece felsefi fikirler üzerine bilgi edinmek için size hitap etmeyen ya da günümüzde geçerliliğini yitirmiş bilgi yığınları arasına girmek zorunda kalmayacaksınız. (Gerçi 19. yüzyılda arenaya çıkan Marx, Darwin, Freud gibi büyüklerin öne sürdüğü araştırmalar sayesinde ondan öncekilerin pek bir katkısı kalmasa da hem insanlığın ilerleyişini basamak basamak ele almak, hem de ana bilim dalı felsefe olanlara bir saygısızlık yapmamak amacıyla kişisel fikirlerimize fazla değinmiyoruz.)

Sofie’nin Dünyası konusu

Olay örgüsü; 15. yaş günü yaklaşan ana karakter Sofie ve yeni tanıştığı felsefe hocası etrafında şekillenmektedir. En başlarda sadece hocası Sofie’ye Platon, Sokrates, Aristo ve hatta daha eski düşünürlerden başlayarak ders veriyormuş gibi gözükse de zamanla ortaya çıkan yeni karakterler ve garip rastlantılar ile romanın aslında çok daha fazlasını barındırdığını ve ileriki bölümlerde daha da ilginçleştiğini fark edeceksiniz. Elimizdeki Türkçe çeviride de kitabın ana fikri şu şekilde açıklanmış:

“15. yaş gününü kutlamaya hazırlanan Sofie, posta kutusunda ‘Kimsin sen?‘ yazılı bir kağıt bulur. Bu soruyu, diğer sorular ve günümüze uzanan bir felsefe kursu takip eder.

Kendine has kurgusu ve şaşırtmacalarıyla Jostein Gaarder, 15 yaş ve üstü gençlere sadece kuru bir felsefe tarihi sunmak değil, aynı zamanda aynı zamanda hayatı anlamaya yönelik sorular sormanın yollarını açar.

Çağımız bölümünde şöyle diyor yazar: ‘Bütün gerçek filozofların gözleri hep açık olmalı. Hiç beyaz karga görmemiş olsak da, aramayı sürdürmeliyiz. Günün birinde, benim gibi bir şüphecı bile daha önce inanmak istemediği bir olguyu kabul etmek zorunda kalabilir. Bu olasılığın kapısını açık tutmasam, dogmatik biri olurdum. Gerçek bir filozof olmazdım o zaman.’”

Kitabın içeriği hakkında biraz daha detay verecek olursak; yazar bilinmeyen dönemlerde insanların doğa olaylarını mitlerle açıklamasından ve dünün dinleri bugünün mitolojileri olan kültlerin ortaya çıkmasından başlayarak Eski Yunan çoğunluklu doğa filozoflarına; oradan Ortaçağ’ın kilise etkisindeki fikir hareketlerine, sonrasında Rönesans, Aydınlanma ve bilimin önem kazandığı naturalist döneme kadar her bir düşünürü sizi bizzat tanıştırmışçasına harika bir üslupla anlatıyor.

Hepinize iyi okumalar…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*