Societe Generale’in kurucusu kim?-Arkasında kimler var?

Şöyle bir ismine baktığınız zaman İtalyan bankası olduğunu düşünebileceğiniz Societe Generale; aslında bir Fransız bankasıdır. Başkent Paris’te temelleri atılan bu bankacılık ve finansal hizmet kuruluşu; günümüz verileri itibariyle Fransa’nın üçüncü; Avrupa’nın ise altıncı en büyük bankasıdır. Peki toplam varlığı 1,5 trilyon Euro’ya yakın bir miktara denk gelen bu köklü kurumun nasıl bir kuruluş öyküsü vardır? Temelleri kimler tarafından atılmıştır? İşte yanıtları:

Societe Generale’yi kim kurdu?

19. yüzyıl ortalarına gelindiğinde; dünyada ve özellikle Avrupa’da yeni yeni yükselmekte olan kapitalizm, devletlerine ekonomi politikasına yeni bir yön kazandırmıştır. Kapitalist ekonominin her geçen yıl dünya piyasasında hakimiyet kazanması üzerine ticaret de şartlara adapte olmaya ihtiyaç duymuş ve bunun akabinde de tüccarlara faaliyetlerinde destek olacak bankalar peydah olmaya başlamıştır.

İşte kökeni kapitalizmin yeni doğduğu dönemlere kadar uzanan Societe Generale de bu ihtiyaç doğrultusunda Fransa’da ortaya çıkan finans kuruluşlarından biridir.

Bir grup iktisatçı ve iş adamı tarafından temelleri atılan Societe Generale Bankası; 1864 yılında Fransa’nın Paris şehrinde kurulmuştur.

Fransa’da iç ve dış ticarete destek olmak amacıyla faaliyet göstermeye başlayan banka; çok kısa bir sürede meyvelerini toplamış ve ülkenin en iyi bankalarından biri haline gelmiştir. Öyle ki; 1870’e gelindiğinde Societe Generale’in Paris’te 15, diğer şehirlerde 32 olmak üzere toplam 47 şubesi mevcuttu. İlk yurt dışı şubesi ise 1871 yılında Londra’ya açılmıştır.

Yönetimde bulunan kişiye yönelik bir isim verecek olursak; bir grup iş adamı tarafından kurulan Societe Generale Bankasının ilk yönetim kurulu başkanı Eugene Schneider olmuştur.

Societe Generale’in Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Eugene Schneider

Societe Generale Bankası kimin?

Aradan geçen yüzyılı aşkın dönemi fazla ayrıntılara girmeden özetleyecek olursak; tüm Fransa genelinde çok daha fazla şube açan banka, Avrupa’nın birçok önemli şehrinde de şubelerini açmış ve her geçen yıl hizmetlerini büyütmüştür.

ABD ve diğer denizaşırı ülkelerle beraber kıtalararası geçişini de yapan Societe Generale; günümüz itibariyle dünyanın sayılı bankalarından biri olarak adını dünya klasmanına yazdırmıştır.

Merkez bankası hala Paris şehrinde bulunan Societe Generale Bankası’nın CEO’luğunu ve yönetim kurulu başkanlığını Frederic Oudea yapmaktadır. 153 yaşında olan bankasının 172.000 cıvarında çalışanı bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*