Slazenger aslında kimin?-Wimbledon’ın gediklisi..:)

Daha çok tenis tutkunlarının ve Wimbledon başta olmak üzere tüm turnuvaları takip edenlerin iyi bildiği bir marka olan Slazenger; 130 yıldan geriye uzanan tarihiyle dünyanın en köklü spor malzeme üreticilerinden biridir.

Slazenger’ın kuruluşu ve isminin markalaşması

Spor malzemeleri hususunda dünya talebinin büyük kısmını karşılamış olan Slazenger; 1882 yılında İngiltere’nin Manchester şehrinde kurılmuştur.

Firma; spor malzeme sektörüne girmeden öncesinde de yerel çapta yağmurluk üretimi yapmaktaydı. Yani; sporcu kıyafetlerinde öncelikli aranan şartlar olan dış etkenlere dayanıklılık, esneklik, hareket kabiliyeti gibi unsurlarda yeterince tecrübeliydi.

Bu aşamadan sonra şirketleşme kararı alarak Slazenger’ı kuran kişiler; Yahudi asıllı İngiliz iş adamları Ralph ve Alber Slazenger kardeşler olmuştur. Bunu da şirketlerini Manchester’dan Londra’ya taşıyarak yapmışlardır.

Ralph Slazenger

Londra’da talihi dönen işler Slazenger’ın tanınmasını sağlıyor

1881’de kuruluşundan itibaren Slazenger kardeşler; iyi bildikleri spor branşları olan tenis ve golf alanında hizmet etmeyi seçmişlerdir. Bu sporlar için üretikleri ekipmanlar ile başarıyı yakalayan patronlar; yine İngiltere’nin Barsnley kentinde bir tesis kurarak dünyanın en kaliteli tenis topu üretimine başlamışlar; kısa sürede dünya çapında ihracat imkanına erişmişlerdir. Tenis topu üretimindeki başarısı hakkında örnek verecek olursak Slazenger; 1902’den beri Wimbledon Turnuvası’na tenis topu temin etmektedir. 113. yılına giren bu sponsorluk; aynı zamanda dünya spor tarihinin en uzun süreli iş birliğidir.

1910 yılından itibaren ise Slazenger şirketi yeni bir statüye kavuşmuştur. 20 yıllık tenis, golf, kriket gibi dar alanda verilen hizmetten sonra şirket; spor malzemeleri, su geçirmez, kauçuk ve outdoor giyim, ahşap üretimi, ilerleyen yıllarda da spor giyim eklenmek üzere neredeyse tüm spor camiasına giriş yapmıştır.

Savaş yıllarında Slazenger uzmanlığı

1939-45 yılları arasında patlak veren İkinci Dünya Savaşı; tüm ülkelerin sanayilerini olduğu gibi İngiltereninkini de derdinden etkilemiştir. Kamu ve günlük hayat için üretim kısıtlanmış; kalan üretim gücü de neredeyse tamamen askeri amaçlarla kullanılmıştır.

Slazenger markası da İngiltere’ye ahşap, kauçuk ve su geçirmez malzemeler konusundaki uzmanlığı ile yardımcı olarak; savaş boyunca askerler için bu malzemeleri ve kıyafetleri üretmiştir.

1940 yılı ve sonrasında Almanya’nın İngiltere’ye yaptığı hava saldırılarından bazı tesisleri ve fabrikaları kullanılamaz hale gelse Slazenger; kısa sürede ayağa kalkmasını bilmiş ve kalitesini korumuştur.

Slazenger kimin?

Ralph ve Alber Slazenger’ın kurduğu şirket; yaklaşık 120 yıllık bir maceradan sonra 21. yüzyılda başlayan birleşme ve tekelleşme akımına katılmıştır. Bunun bir sonucu olarak da 2004 yılında Sports Direct şirketine satılmıştır. Yani günümüzde Slazenger’ın sahibi Sports Direct’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*