SKODA: BİSİKLETÇİLİKTEN OTOMOBİL ÜRETİCİLİĞİNE

Rusya’da Lada’nın kurulması ve gelişim gösterişinden sonra bu kez de Orta Avrupalı bir otomobil markası olan Skoda’dan bahsedeceğiz. Bir asırdan fazla süredir kurulduğu şehri ve ülkesini sürekli ileri taşıyan Skoda 1895’te Çek Cumhuriyeti’nde kurulmuştur.

Aslında Skoda’nın kuruluşu; çalışkanlık, sabır ve şansın birleşimiyle neler olabileceğine ibretlik bir örnek niteliğindedir. Çünkü; 1895’te Skoda ortaya çıktığında; sahiplerinin tek amacı bisiklet üretip satmaktı. Bunu sebebi ise Skoda’nın kurucuları olan Vaclav Laurin ile Vaclav Klement’in bisikletlere meraklı olmaları ve hobilerini yaparak para kazanmak istemeleridir. Hatta öyle ki; kuruclardan Vaclav Laurin teknisyen olsa da; Vaclav Klement bu işe girmeden önce bir kitapçı idi. Yani; basit bir bisiklet hobisi onu dünya pazarında söz sahibi bir otomobil üretici olmaya götürmüştür.:)

1895’te “Slavia” ismiyle piyasaya sürülen bisiklet modelinin üstün bir başarı göstermesi üzerine Vaclav ortaklar; 1899’da motosiklet üretimine başladılar. Motosiklet üretimi; bisiklete göre çok daha mekanik ve teknik bir konu olmasına rağmen; o zamanki ismiyle Laurin&Klement Co. olan Skoda; bu alanda da başarılı oldu. Hatta yerel çapta birkaç yarış dahi kazanıldı.

Motosiklet evresindeki bu başarılı adımdan sonra ise 1905’te son evreye; otomobil üretimine başlandı. Gerçek Skoda’nın kuruluşu da böyle başlar diyebiliriz.

Laurin&Klement Co. şirketinin ilk modeli olan Voiturette A otomobili de kısa sürede ülkesinde başarılı oldu ve Çeklerin geleneksel otomobili haline geldi. (Tofaş hesabı:)) El attığı bütün işleri yeşerten Çek ortakların bu başarısı; artık isimlerinin Çek Cumhuriyeti dışında da duyulmasını sağlamıştır. 1907 yılında şirket anonime dönüştürülmüş ve yurt dışı çalışmaları da başlamıştır. Son nokta olarak; Çek Cumhuriyeti’nin parlayan yıldızları haline gelen Skoda; 1914’te silahlı kuvvetler için de üretime başlamıştır.

Vaclav Clement (solda), Vaclav Laurin (sağda)

1925 yılı ise şirketin Skoda ismini aldığı yıldır. Çünkü Laurin ve Klement her ne kadar azimli ve başarılı girişimciler olsalar da; bu kadar talep karşısında teknik kapasiteleri ve üretim güçleri yetersiz kalıyordu. Tabii o zamanlar bugünkü gibi bankalardan kredi, vs. destekler de mevcut değildi. 🙂 Hal böyle olunca da endüstriyel yönden daha güçlü birileriyle ortaklık kurmak kaçınılmaz oldu. Böylece 1927’de Pilsen Skoda Co. isimli başka bir şirketle birleşildi ve Skoda Auto; otomotiv konusunda ülkesinin bir numarası haline geldi.

15 yıl içinde hızla büyüyen Skoda; tüm dünya markalarında olduğu gibi 1939-45 yılları arasında büyük bir kan kaybı yaşadı: 2. Dünya Savaşı… Bu kan kaybı sadece satışların düşmesine yönelik tarzda değildi. Savaş sırasında Çek Cumhuriyeti Nazi işgaline uğradığı için; Skoda’ya tam bir eşkıya usülüyle Almanlar tarafından çökülmüş oldu. Bu yüzden de şirket tüm üretim gücüyle Alman Ordusu’na çalışmak üzere teslim olmak zorunda kaldı.

2.Dünya Savaşı sona erince ise Çekoslovakya Devleti (Çek ve Slovakların beraber kurduğu devlet) hızlı kalkınma ve gelişim için tüm sanayi ve endüstri unsurlarını kamulaştırma yoluna gitti. Böylece Skoda Auto; AZNP adını alarak ülkenin en büyük otomobil üretici olmaya devam etti.

Fakat; göreceli olarak hızlı bir kalkınma gerçekleşmesine rağmen Skoda; sosyalist yönetimin de etkisiyle kapitalist Batı Avrupa’nın üreticilerinin gerisinde kaldı. Sovyetlerin dağılmasına kadar geçen sürede Skoda; Çek Cumhutiyeti ve Orta Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi olma unvanını korumasına rağmen, nüfuzu hep bölgesel çapta kaldı.

İlk model Voitturette A

En sonunda ise; tıpkı 1925’te Laurin ve Klement’in yaptığı gibi o zamanki üreticiler de güçlü endüstrisi olan bir ortak arayışına girdi. Böylece şirket; 1991 yılında Volkswagen Grubu’nun bünyesine katılarak Skoda Automobilova ismiyle faaliyet göstermeye başladı. Bugün Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborgini, Porsche, Bucati, Scania ve MAN Truck&Bus markaları Volkswagen Grubu’nun bünyesindedir.

Skoda’yı kim kurdu?: Vaclav Laurin-Vaclav Klement

Skoda ne zaman/nerede kuruldu?: 1895-Çek Cumhuriyeti

Bugün Skoda’nın sahibi kim?: Volkswagen Grubu


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*