Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Sızma Sanatı’nın yazarı kim?-Aldatma Sanatı’nın yazarından bir kitap daha..

Kitaplar (Kim yazdı?), SANAT 23 Aralık 2016

Bu kitaptan önce yazdığı “Aldatma Sanatı” isimli kitapla geniş yankı uyandıran Kevin Mitnick; Sızma Sanatı ile daha çok bilgisayar korsanlığı öykülerinin yer aldığı harika bir derleme daha yapmış. Dünyanın farklı yerlerinden, farklı yıllardan ve birbirinden tamamen farklı şeylere bulaşan bu zeki, maceraperest ve bir o kadar da adrenalin bağımlısı bilgisayar korsanlarının hikayelerini okurken yer yer çok gülecek, bazen yetkililere davranışlarından dolayı kızarken bazen de bilgisayar korsanlarının edepsizliğine temiz bir sopa çekmek isteyeceksiniz. Ama en önemlisi de; bugün son derece güvenli olarak bildiğiniz hangi platform, hangi sanal ortam, vs. varsa durum şöyle tekrar bir düşüneceksiniz..

Sızma Sanatı’nın yazarı kim?

Yazının başında spoiler’ı verdik ama olsun: Sızma Sanatı; meşhur bilgisayar korsanı Kevin Mitnick ve arkadaşı William Simon tarafından yazılmış. İkili, içerikteki öyküleri oluştururken bilgisayar korsanları ile görüşme ayarlayabilmek ve kimliklerini gizleyecek şekilde bu yaptıklarını anlattırabilmek için yoğun çaba sarf etmiş. Bazıları doğrudan gerçek bazıları kişi isimleri ve küçük değişiklikler eşliğinde anlatılsa da Kevin Mitnick; anlatılan olayların hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğunu eski korsanlık iç güdülerine güverenek rahatlıkla fark ettiğini ve ona göre eseri kaleme aldığını söylüyor.

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick

Son olarak Sızma Sanatı ile ilgili yazılan yorumlardan da paylaşalım ve sizler bu kitapla baş başa bırakalım:

Rahat koltuğunuzda otururken, bilgisayar suçkarının engel tanımaz dünyasına gireceksiniz. Mitnick bize, her biri gerçek bir bilgisayar korsanıyla gerçek bir saldırı hakkında yapılmış on çarpıcı bölüm sunuyor. Bilgi güvenliğine ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap.” (Tom PArker, Global InterSec LLC Bilgisayar Güvenlik Analisti ve Kurucusu)

 

Bu yasadışı eylemlere harcanan olağanüstü zekayı düşününce hayrete düşmemek elde değil. Bir de bu dahiler becerilerini iyi işler için kullansalar, neler yapabilirlerdi hayal edin. İster eğlence, isterse eğitim için olsun, bu kitabı tavsiye ediyorum.” (About.com)

 

Nihayet birisi bilgi güvenliği ihlallerinin gerçek sebeplerine eğiliyor – aptal insanlar… Mitnick… ‘toplum mühendisliği’ işinin usta numaralarını ortaya koyuyor ve bunları nasıl savuşturabileceğimizi gösteriyor.” (Stephen Manes, Forbes)

 

Bir yetenek gösterisi; eski usül yaltaklanmalar ve ileri teknoloji becerileri sayesinde herkesten her türlü bilginin nasıl sızdırılabileceğine dair öyküler dizisi. Eğlence bakımından, bir düzine polisiye hikayenin dönüm noktalarını birbiri ardına okumak gibi.”(Publishers Weekly)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.