Singapore Airlines’ın sahibi kim?-Dünyanın en büyük 3. havayolu şirketi

İsmi her ne kadar dar bir alanda hizmet veriyormuş gibi gözükse de Singapore Airlines; dünyanın en büyük havayolu şirketleri sıralamasında 3.sıradadır. Bu başarısını köklü geçmişine, kalabalık ve gelişmekte olan Uzakdoğu ülkeleriyle Batı dünyası arasında köprü vazifesi görmesine borçludur. Evet; Emirates ve Qatar Airways‘in ardından 3. havayolu imparatoru olan bu şirketin yarım asrı geçkin bir tarihi mevcut. O zaman, kısaca Singapur Havayolları’nın künyesini inceleyelim.

Singapore Airlines’ı kim kurdu?

Singapore Airlines; doğu ülkelerindeki ve eski olan pek çok şirket gibi devlet girişimleriyle kurulmuş bir havayolu şirketidir. Uzak coğrafyada kurulan ve devlet destekli olan bu holdingin kuruluş bilgilerini verecek olursak Singapore Airlines; 1947 yılında “Malayan Airways” adıyla Singapur’da kurulmuştur. 1972 yılında bugünkü ismini almıştır. Yani 70 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Singapore Airlines kimin?

Günümüzde bu havayolu devi, 111 adet uçağı ve dünya üzerinde 64 farklı rotası ile uluslararası hizmetlerine devam etmektedir. 25.000’e yakın çalışanı bulunan Singapore Airlines; birçok alt şirketi ile müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

Singapore Airlines’ın %56’lık hisseleri Temasek Holdings’in elindedir. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı Peter Seah Lim Huat tarafından yürütülürken, Singapore Airlines CEO’luğunu ise Goh Choon Phong üstlenmiştir.

İlerleyen yıllarda Singapore Airlines’ın dünya havayolu ulaşımındaki yerini hep birlikte göreceğiz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*