SHV Holding’in sahibi kim?-Hollanda’nın en büyüklerinden

Orta Avrupa’nın liman ve ticaret ülkesi konumunda olan Hollanda’da kurulmuş en eski şirketlerden SHV; günümüzde sayısız farklı sektörde ve sayısız alt şirket eşliğinde hizmet veren bir imparatorluktur.

Geçmişini incelediğimiz zaman 1900’lerden bile öncesine inmemiz gereken bu holdingi kimler kurmuştur? İnsanlara ilk hangi hizmetleri sunmuşlardır? Kariyerleri boyunca en önemli dönüm noktaları neler olmuştur? İşte genel hatlarıyla SHV imparatorluğunun doğuşu ve büyümesi:

SHV’yi kim kurdu?

21. yüzyılın en modern ve en teknolojik hizmetlerine sahip olan SHV’nin hikayesi; kömür toptancılığı ile başlamıştır. Evet; 1890’lı yıllarda kömür alım-satımı ile geçinen bir grup tüccar; güçlerini birleştirip daha büyük bir ekonomik güç haline gelebilmek için girişimlere başlamışlardır. Bütün bu müzakereler ve görüşmeler sonucunda 1896 yılında “Steenkolen Handels-Vereenigin” adlı bir şirket kurulmuş ve ticari faaliyet başlamıştır. Şimdi şirket isminin baş harflerine dikkat ederseniz; SHV isminin nereden geldiği anlaşılacaktır.

Yani SHV; 1896 yılında sekiz Hollandalı kömür tüccarı tarafından Rotterdam’da kurulmuştur. Şirketin ilk yönetim kurulu başkanı ise Frits Fentener van Vlissigen olmuştur.

Şirketin ilk yönetim kurulu başkanı Frits Fentener van Vlissigen (1882 – 1962)

Şirket isminin anlamını merak eden olursa belirtelim: “Steenkolen Handels-Verreniging”, Türkçe’de “Kömür Ticareti Şirketi” gibi bir anlama gelmektedir.

SHV işlerini büyütüyor

1896’dan sonraki 4-5 yıl içerisinde emekleme aşamasını tamamlayan şirket; 1900’lü yıllara girilmesiyle beraber büyük bir yükselişe geçmiştir. Almanya ve deniz aşırı ülkeler sayesinde taşıdığı ticari potansiyel ile Van Vlissigen’in başarılı yönetiminin birleşmesi ile SHV; kısa sürede Hollanda’nın en büyük kömür tacirlerinden olmuştur. 1910 yılına gelindiğinde ise şirket; bu sektörün yanında genel sıralamada da Hollanda’nın en büyük şirketlerinden olmayı başarmıştır.

Fakat 1914-18 arasında Birinci Dünya Savaşı; tüm ülkeleri olduğu gibi Hollanda’yı da derinden etkilemiştir. Tarafsız bir ülke olmasına rağmen ticaretin durgunlaşması sebebiyle maddi kayıplara uğrayan SHV; savaş dönemi atlatıldıktan sonra yeniden toparlanmasını bilmiştir. Hatta bu kez kömür dışındaki sektörlere de el atmaya başlayan firma; 1920’lerden sonrasında balıkçılık, petrol, enerji gibi önemli alanlara ilk yatırımlarını yapmıştır.

15-19 yıllık bu ikinci kalkınma döneminden sonra bu kez de 2.Dünya Savaşı; ülkeyi birincisinden daha beter bir şekilde vurmuş ve işler bir kez daha durma noktasına gelmiştir. 1950’lerden sonrasını ise yeni bir toparlanma süreci izlemiş ve SHV günümüzdeki halini alıncaya kadar yükselişini sürdürmüştür. Öyle ki; 1995 yılında tutulan istatistiğe göre SHV; Hollanda’nın en büyük ticaret şirketi olmuştur.

SHV’nin sahibi kim?

Günümüzde taşımacılık, petrol, gıda, finans, perakende, vs. birçok sektörde yatırımı bulunan SHV; 550 milyon Euro’ya yakın geliriyle klasmandaki yerini başarıyla korumaktadır.

CEO makamında 2016 itibariyle Stephen Nanninga’nın bulunduğu SHV‘nin başlıca alt kuruluşları şu şekildedir:

-SHV Energy

-Nutreco

-Primagaz

-Makro

-EVAS

-TCFC

-ERIKS

-Dyas

-Prins Autogas

-NPM Capital

-Mammoet

-Ipragaz


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*