SHELL BENZİN’İN SAHİBİ KİM?

1853 yılında Samuel Marcus adlı bir insan evladı İngiltere’nin Londra’daki “Baghadi” kasabasındaki “Whitechapel” adlı kilisesinde Dünya’ya geldi. Yahudi bir ailenin çocuğu olan Samuel Marcus deniz kabukları toplayıp bu nesnelere hevesli olan kişilere satmak üzere Londra’nın tenha bir yerinde dükkan açmıştı.

Bu deniz kabuğu temin edip satma işi gün geçtikçe büyüp yükselmişti. Hatta o kadar ki uluslararası çapta bir ithalat-ihracat işine dönüşmüştü. Bu kimsenin aklına gelmeyecek işle zenginleyen Marcus ailesinin evlatlarından Samuel Junior Marcus Hazar Denizi’nin kıyılarına yaptığı bir iş seyehati sırasında bu “petrol alım-satım” işinde çok para olduğunu görür ve aklına parlak bir fikir gelir. Özellikle uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Çin gibi petrol konusunda sıkıntılı ülkelere “gazyağı” ithal etmenin çok karlı bir girişim olacağına inanmıştır.

Ancak ortada bir sorun vardı ki bu “gazyağı” ticaretini Dünya genelinde Rockefeller’in sahibi olduğu Standart Oil firması yönetiyordu.(ayaküstü Standart oil kimin sorusunu da cevapladık). Şimdi diyebilirsiniz “e ne olmuş bu Rockefeller tekeldeyse” diye. Bilmeyenlere söyleyeyim bu John D Rockeffeller dünya’da petrolü yaygınlaştıran hatta bulan adam. Hala daha şirketleri ayaktadır ve ezelden beri milyarder konumundadır. Yani çok sıkı bir rakip bizim Marcus için.

Samuel Marcus kendisi gibi yahudi olan rakibini alt etmenin bir yolunu bulur. Özel olarak gazyağı ve petrol taşıyacak devasa tankerler icat ettirecekti. Kaptan John R Coundon’ın kaptanlık ettiği “Murex” adlı ilk tankerini sipariş etmiştir bile. Bu tankerler o zamanlar yeni yeni faaliyete geçen Süveyş Kanalı’na uygun biçimde ve tehlikeli madde taşımaya elverişli şekilde üretilmiştir. Bunun gibi 7 gemi(tanker) daha üreten bizim Marcus tam 4000 ton gazyağını Malezya(Bangkok) ve Singapur’a taşıyıp satmıştır.

Daha sonra bu tehlikeli madde taşımacılık işinde büyüyen Samuel Marcus’un kurduğu “Shell Transport and Trading Company” Hollanda devi “Royal Dutch Petrolium” adlı şirketin dikkatini çekmiştir. Birisi İngiliz’lerin(Shell) diğeri Hollandalı’ların olan iki şirket 1. Dünya savaşından evvel 1903 yılında birleşme kararı aldı(%60 Royal Dutch şirketinin hissesi vardı kalanı da Shell şirketinindi). Royal Dutch şirketi de Çin pazarına yakın petrol kuyuları bulunması dolayısyla büyümüştür.(Henry Wilhelm Agustus Deterning adlı kişinin yönetimiyle Standart Oil’in elinde bulunan pazarları ele geçirmiştir).

Böylelikle daha önceden Standart Oil’in tekelinde olan pazarları bir bir ele geçirmeye başlayan Shell/Royal dutch şirketi bugün Dünya’nın en büyük 5 şirketi arasında yer almayı başarabilmiştir. Bunda genç ve yetenekli liderlerinin(yöneticilerinin) payı olduğu gibi başarılı yatırımlar yapmalarının da parmağı bulunmaktadır.

Shell’i kim kurdu?

Samuel Marcus

Yukarıda belirttiğim gibi zamanında kıytırık bir dükkanda deniz kabuğu ticareti yapmış olan Samuel Marcus kurmuştur. Zaten “shell” kelimeside türkçe karşılığı olarak “deniz kabuğu” demektir

Shell kimin(sahibi kim)?

İşte böylesine devasa bir şirket için böyle bir soruyu cevaplamak biraz zor… Zamanında yukarıdaki saydığım isimlerin olan Firma hisseleri günümüzde halka arz edildiği için binlerce sahibi vardır. Ancak ana hissedarlar halen aynı ailelerdir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

  1. Petrol şirketlerinin mücadelesi yüzünden yüz binlerce insan ölmüştür, mümkün olduğunca bu şirketlere para kazandırmamaya çalışalım.

  2. Shell’de yahudinin Opet i gazi Antepli bir karı koca kurdu sonra yüzde ellisini Koç lar aldı opet ten almak mantıklı

  3. Ortakları Türkiyedede iş yapıyor. Berre-l’Etang Berra ( Berre Shell Rafinerisi) Bazel de başlatılmış bir ortaklık.. 700 milyon dolarlık bir ortaklık yapmışlar shell ve berra şirketleri. Ne tuhaftır ki berra finansal şirketinin türkiye’de ayağı var ve 3. nesilleri J.Samy Berra nin eşi Türk ve çocukları olan D.Benjamin Berra da doğal olarak Türk. Ama yine ne gariptir ki yahudi bir aile.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*