Shakhtar Donetsk’i kimler kurdu?-Ukrayna’nın efsane kulübü

Türkiye kulüpleri ile olan geçmiş müsabakaları ve yine yurdumuzda kazandığı UEFA Kupası ile gayet yakından tanıdığımız Shakhtar Donetsk; Ukrayna’nın en köklü ve en başarılı kulüplerinden biridir. Zaten bildiğiniz üzere Ukrayna, Karadeniz’in tam kuzeyinde bulunan konumu dolayısıyla coğrafi olarak da Türkiye’ye epey yakındır.

Tabii Shakhtar Donetsk’i daha bilindik yapan çok önemli bir faktör daha mevcuttur: Mircea Lucescu…

Antrenörlük kariyeri boyunca Türkiye’deki pek çok kulübü de çalıştıran Lucescu; 1945 doğumlu Romen asıllı bir teknik direktördür. Antrenörlükten öncesinde futbolculuk kariyeri de mevcut olan Lucescu; hayatını futbola adamıştı ve bunu meslek olarak benimsemiştir.

Şimdi de yazımızın konusu olan Shakhtar Donetsk kulübüne dönecek olursak; Ukrayna’nın SSCB hakimiyetinde olduğu dönemlere ve o yıllarda yaşanan turnuvalara kadar inmemiz gerekir.

Madencilik hareketinden futbol kulübüne

Kuruluş dönemi Sovyet Rejimi’nin yükselişe geçtiği zamanlara denk gelen kulübün; ülkedeki siyasi ve işçi hareketleriyle ilişkili olması da bir o kadar ilgi çekicidir. “Shakhtar Donetsk’in kurucusu kim?” diye sorduğumuz zaman; öncesinde var olan geniş mi geniş, bir o kadar da saygın bir hareketi ele almamız gerekir: Madenciler Hareketi

O zamanlar Ukrayna’da maden işçilerinin haklarının korunup kollanmasına yönelik bir topluluk olan Madenciler Hareketi (Miners’ Movement); Donetsk için önemli bir kültürel öge olmuştur. Haliyle takımın ilk ismi ve kuruluş öyküsü de bununla ilişkilidir.

Madenciler Hareketi’nin efsanevi lideri ve yenilikçi önderi olan Alexey Stakhanov; Shakhtar Donetsk’in temellerinin atılmasında önemli bir pay sahibi olmuş ve kulübe ilk ismini vermiştir: Stakhanovets.

Evet; Shakhtar Donetsk yetkilileri her zaman için bu ismi gururla taşıdıklarını belirtmişler ve Madenciler Hareketi’nin kültürel kimliğini olabildiğince koruyarak faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. Zaten tıpkı bizdeki Kanarya, Kartal, Aslan gibi takma isimlerde olduğu gibi Shakhtar Donetsk’in takma ismi de bu konuyu yeterince aydınlatmaktadır: Hirnyky (Madenciler)

Sonradan “Köstebekler” anlamına gelen “Kroty” lakabı da kullanılsa da (ki bu da madenciliği çağrıştırmaktadır); “Hirnyky” lakabı takımın kimliğine daha net bir şekilde ışık tutmaktadır.

Tabii ağırlıklı olarak bir kulüp başkanından çok hareket önderi olan Stakhanov’a bu konuda yardım eden; bir futbol kulübü kurulmasında tüm gerekli organizasyonları ve atılımları yapan bir kişi daha vardır: Nikolay Naumov. Kulüp tarihinde efsanevi yere sahip bir diğer kişi olan Naumov; Shakhtar Donetsk’in hem organizatörü, hem ilk teknik direktörü hem de ilk kaptanı olmuştur.

Sonuç olarak Shakhtar Donetsk; 1936 yılında Alexey Stakhanov ve Nikolay Naumov tarafından kurulmuş ve aynı zamanda isim babalığını yapmıştır. (Stakhanovets). 

Shakhtar Donetsk’in kurucuları: solda Alexey STAKHANOV (1906 – 1977), sağda Nikolay NAUMOV

İlk mücadelelerine Sovyet Ligi’nde başlayan kulüp; ilk sezonda elde ettiği 5.’lik ile adından söz ettirmiş; bundan sonrasında da günümüze kadar yükseliş gösteren kariyeri başlamıştır.

Shakhtar Donetsk’in sahibi kim?

Aradan geçen yıllar boyunca İkinci Dünya Savaşı yaşanmış, SSCB çalkantılı dönemlerden geçmesi sonucunda parçalanmış, Ukrayna bağımsız olmuş ve bölgenin siyasi, kültürel yapısında derin değişiklikler meydana gelmiştir. Dolayısıyla Shakhtar Donetsk’in kulüp kimliği ve vizyonu da değişiklik göstermiş; o zamanlardaki yerel ve geleneksel çerçeve dışına çıkarak modern ve uluslararası vizyona sahip bir kulüp haline gelmiştir.

Günümüzde Shakhtar Donetsk kulübünün başkanlığını Tatar asıllı meşhur iş adamı Rinat Ahmedov yapmaktadır. Ev maçlarını Donetsk şehrindeki Donbass Stadyumunda oynamakta olan kulübü; yine Türkiye’deki geçmişi dolayısıyla yakından tanıdığımız Mircea Lucescu çalıştırmaktadır.

Shakhtar Donetsk’in başarıları

Geçmişten günümüze Sovyet Ligi’nde ve Ukrayna Ligi’nde mücadele etmiş olan kulübün her iki klasman da dahil edilmek üzere 9 lig şampiyonluğu, 13 ülke kupası ve 8 süper kupası mevcuttur.

Avrupa Klasmanı’nda da bir kez Şampiyonlar Ligi çeyrek finali, bir kez de UEFA Süper Kupa İkinciliği elde eden Şahtar Donetsk’in; bir de 2009 yılı UEFA Şampiyonluğu mevcuttur. Burası da ilginç bir tarihe geçme aracı olmuştur çünkü Shakhtar Donetsk; UEFA Kupası’nı son kazanan kulüptür. Sonrasında bildiğiniz gibi UEFA Avrupa Ligi devreye girmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*