SGK’nın kurucusu kim?-Türkiye’nin emeklilik ve sosyal güvenlik kurumu

Açılımı “Sosyal Güvenlik Kurumu” olan SGK; Türkiye’de her türlü emeklilik, sosyal güvenlik, çalışan hakları, sigorta, çalışma stratejileri gibi alanlarda sorumlu olup hizmet veren bir devlet kuruluşudur. Günlük yaşantımızda sürekli kullandığımız “SGK’mı yatırmamışlar..”, “Ya evladım benim SGK prim sayısına bir bakabilir misin?” gibi cümleler buradan gelmektedir. Unutmayın; çalışan herkesin otomatikman SGK’sı başlar, işvereneniz maaşınızla birlikte SGK primi de yatırır. Bu prim gün sayısı gereken limite ulaşınca ve yaşınız gelince emekli olup emekli aylığı almaya başlarsınız. Eğer çalışıyorsanız; e-devletten SGK prim durumunuzu belirli aralıklarla kontrol etmeyi unutmayın, sosyal haklarınızın ve görevlerinizin farkında olun.

SGK’nın görevleri nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kendi açıklaması olarak Türkiye’deki görev ve sorumluluklarını şu şekilde dile getirmiştir:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, AB ve uluslararası kuruluşlar ile iş birliği yapmak, yabancı ülkelerde yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yaratmak, usülüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası anlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve iş birliğini sağlamak

-Bu kanun ve diğer kanunlar ile kuruma verilen görevleri yapmak.

SGK nasıl kuruldu?

Gelelim SGK’nın kurucusunun kim olduğuna… Siz de tahmin edersiniz ki sevgili Kim Kurdu okurdu; 100 yıllık cumhuriyetimizde SGK; yani sigorta ve sosyal güvenlik gibi önemli bir görevi yapan bir kuruluş birdenbire peydah olmamıştır. Özellikle büyüklerin daha iyi hatırlayacağı başka başka sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Şöyle ki; SGK, 2006 tarihinde kendisinden önce var olan 3 adet sosyal güvenlik kurumunun tek çatı altında toplanmasıyla kurulmuştur. Tam adı “Sosyal Güvenlik Kurumu”dur. Tabi olduğu bakanlık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.

SGK’dan önce var olan sosyal güvenlik kurumları şunlar idi:

  • Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) – 1946’da kuruldu
  • Emekli Sandığı – 1954’te kuruldu.
  • Bağ-Kur – 1972’de kuruldu.

SGK’nın başkanı kim?

25.000’e yakın çalışanı bulunan SGK’nın 2018 Ekim ayındayken başkanlık görevini Mehmet Selim Bağlı yürütmektedir. Bir değişiklik olması ve bizim güncellemeyi unutmamız halinde yorum kısmından okuyucumuz bizi uyarırsa çok makbule geçer.

SGK’nın genel merkezi Ankara’nın Balgat ilçesinin Ziyabey Caddesi’nde 6 numaralı binadadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*