Sevgi neredeyse tanrı oradadır kitabını kim yazdı?

İsmi itibariyle bile birçok hayat dersi, kıssadan hisse niteliğinde hikayelerin paylaşıldığı bir eser olduğu anlaşılan Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır; 19. yüzyıl Rus edebiyatında yayınlanan en kısa eserlerden biridir.

İçeriği yönünden baktığımızda da romantik ve olağanüstü kurgular olmadan son derece gerçekçi bir anlatımla hikayelerde iyiliğin güzelliğin her zaman daha karlı bir olduğu, dünyada tek geçer yolun sevgi, yardımlaşma ve dayanışma olduğu gözükmektedir. Tabii ki ismi gereğiyle de yazar; Tanrı ile sevgiyi özdeşleştirmekte ve “Eğer tanrıyı arıyorsanız sevgi neredeyse oraya bakın. Sevgini olmadığı yerde isteyen vaiz istediği şekilde konuşsun. Orada Tanrıdan eser bulamazsınız.” tarzında bir mesaj vermektedir.

Bu kadar ipucunu verdikten sonra edebiyata düşkün olanlar için seçenekler epey daralmıştır mutlaka. Rus edebiyatı, 19. yüzyıl, gerçekçi deyince birkaç isim akılda kalıyordur ama biz hemen uzatmadan ismi verelim. “Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır.” eseri Lev Tolstoy tarafından yazılmıştır. Yazar bunu etkilendiği realist akımın etkisiyle kaleme almış ve kıssadan hisse niteliğindeki öykülerle dönemin edebiyat dünyasını derinden etkilemiştir. Savaş ve Barış adlı eseriyle daha yakından tanısak da kendisinin en önemli eserlerinden biri de budur.

“Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır” kitabının yazarı Lev Nikolayeviç TOLSTOY (1828 – 1910)

Sevgi neredeyse tanrı oradadır eserinin ilk yayın tarihi 10 Nisan 1885’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*