Setur’un kurucusu kim?-Türkiye’nin en büyük turizm acentelerinden

Kurulduğu günden beri Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir turizm acentelerinden biri olan Setur; gümrükten muaf mağazaların Türkiye’de faaliyet göstermesine izin verilmesi üzerine çalışmalarına başlayan, bu şekilde start alıp günümüzde seyahat ve turizm adına alabildiğine geniş bir alanda faaliyet gösteren bir acentedir.

Birazdan inceleyeceğimiz üzere Setur’un bu derece büyüyebilmesinde kurucuların verdiği yoğun uğraşlar ve emekler olmasıyla beraber arkasında sağlam bir holding yatırımının bulunması da etkilidir. Bu yönüyle Tez Tour ve daha birçok turizm acentesinden ayrılmaktadır. O zaman; Türkiye turizminin demirbaşlarından olan Setur’u yakından şöyle bir genel hatlarıyla inceleyelim:

Setur’u kim kurdu?

Türkiye’nin güvenilir seyahat acentelerinden Setur; 1965 yılında Koç Holding tarafından kurulmuştur. Evet, bilmeyininiz varsa artık haberiniz olsun: Setur bir Koç Holding kuruluşudur.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi 1965 yılında gümrükten muaf mağaza kararı neticesinde kurulmuş olan şirket; ilerleyen yıllar boyunca kesinlikle faaliyetlerini bu küçük çapta bırakmamış ve turizm sektöründe istikrarlı bir büyüme kat etmiştir.

Setur’un gerçek anlamda bir seyahat acentesi olması ise 1970’li yıllarda gerçekleşmiştir. Diners Fugazy Travel adlı bir seyahat acentesinin Türkiye temsilciliğini almış ve “Setur World Travel” ismiyle çalışmalarına devam etmiştir. Bu franchising işlemi; Setur’un turizm sektörüne sağlam bir giriş yapması ve temellerini oturtması açısından son derece önemlidir. Bir süreliğine bu isimle sektörüe adapte olan şirketin ismi 1980’li yıllara gelinirken de “Setur Seyahat Acentesi” olarak Türkçeleştirilmiş ve Türkiye’de turizm ve seyahat işinin öncülerinden biri olmaya başlamıştır.

Aradan geçen 20 yıl boyunca Setur; sayısız yatırımlar, satın almalar, yeni iş imkanları ile turizm ve türevi birçok sektörde faaliyet alanını genişleterek Türkiye’deki en önemli şirketler zincirinden biri olmuştur. Bu statüye sahipken aynı zamanda Koç Holding‘in bünyesinde olması ise Koç’un iş hacminin boyutları hakkında az çok tahmin yürütme imkanı doğurmaktadır.

Setur’un sahibi kim?

1500’ü aşkın çalışanı ile 200 farklı acente hizmeti veren Setur; seyahat acenteliğinin yanı sıra Duty Free ve Setur Marine gibi pek çok farklı yatırıma da sahiptir.

Ayrıca 1990 yılında kurulan Setair; Koç Holding’in özel havacılık faaliyetlerini yürütmektedir ve 2001 yılında bookinturkey.com’un satın alınmasından beri Setur’un e-ticaret kolu da mevcuttur.

Dolayısıyla Setur Turizm’in sahibi halen Koç Holding‘tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Çok güvenilir bir firma. Arkasında koç holding gibi büyük bir marka var. İnsana sonsuz güven veriyor. Kendimde SETUR un bir bayisi olmak istiyorum. Şartlar nedir. Sevgilerimle…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*