Şenpiliç’in patronları kim?

Pek çok kişi şenpiliç tarihçesini merak etmektedir. 1978 yılı içerisinde mütevazi bir broyler çiftliği ile hizmet hayatına adım atan Şenpiliç bugün Türkiye’nin tavukçuluk sektörü içerisinden büyük üç entegre üreticisinden biri olarak yer almaktadır.

Türkiye’nin bu konuda en büyük ilk 100 sanayi kuruluşu” içinde yer almaya devam eden Şenpiliç markası güçlü sermaye düzeyi, 37 yıla yakın olarak yer alan deneyimi ve her biri alanında uzman olan yaklaşık 2.100 kişilik uzman personel ile beraber Türkiye beyaz et sektörünün en saygın kurumları arasında yer almaktadır. Şenpiliç’i kim kurdu? Haşim Gürdamar, günümüzde Türkiye’nin en büyük ilk 100 sanayi kuruluşu içerisinde bulunan Şenpiliç markasının kurucusudur. Şenpiliç’in patronları kim? 1932 yılı içeresinde, Erzincan Kemaliye’ye bağlı bir dağ köyü olarak bulunan Apcağa Köyü’nde dünyaya gelmiş olan Haşim Gürdamar, beşkardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Henüz iki yaşındayken babasını kaybetmiş olan Gürdamar, bu acı olayın sonrasında İstanbul’a yerleşerek, küçük bir bakkal dükkânının sahibi olarak bulunan abilerinin yanına gelmiştir.

Tavukçuluk Sektörüne Girişi

Şenpiliç’in sahipleri ve hissedarları kim? 1970li yılların ortalarına kadar taahhüt ve inşaat işlerinin dışarısında başka bir yatırıma girmeyen Gürdamar, o günlerde hemşerilerinin, devletin de teşvik kredisi vermesiyle beraber desteklemiş olduğu tavukçuluk sektörüne adımını atmıştır. Tavukçuluk konusunu detaylı olarak araştırmaya, fizibilite çalışmalarını gerçekleştirmeye başlayan ve bir süre sonra bu işi yapmaya karar veren Gürdamar, birkaç arkadaşı ile beraber 1978 yılında Şen Tavuk markasını kurmuştur. Daha önce sermaye koyarak girilmiş olan işbirliği devam etmese de şirket büyümeye devam etmiştir.

Şenpiliç Meslek Lisesi

Şenpiliç kaliteli mi? Günümüzde binlerce aile kalitesi sayesin Şenpiliç markasını tercih etmektedir. Şenpiliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Şenpiliç markasının kuruluşunun 30. yılında sosyal sorumluluk projesi içerisinde Sakarya şehrinin Erenler ilçesinde eğitim hayatına başlamıştır. 2008 yılında temeli atış olan okul, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile beraber hizmete açıldı. Şenpiliç Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adı altında 2009 yılında Ağustos ayı içerisinde eğitim ve öğretime hazır hale getirilmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*