Şekerbank’ın sahibi kim?-Türkiye’nin pancar bankası

Yeni kurulan cumhuriyetin üretimi arttırma, kalkınma çalışmalarının bir ürünü olan Şekerbank; bugün en büyük bankalar arasında pek ismini duymasasak da Türkiye Cumhuriyeti’nin bankacılık ve finans tarihine ışık tutan kuruluşlardan biridir. Halkbank’a ve Vakıfbank’a benzer şekilde çiftçi ve düşük gelirli kesimin büyük miktarda nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla temeli atılan bu banka; zamanla sanayisinin büyümesine bağlı olarak yeni müşteri kitlelerine de hizmet vermeye başlamış, Türkiye’nin en büyük 20 bankası arasında yer almayı başarmıştır. Zaten bugün holdinglerin alt kuruluşu olan birçok yeni bankadansa Şekerbank; Türkiye’de en azından 2-3 kuşak gerisinin bile iyi bildiği nadir finans oluşumlarındandır.

Şekerbank’ı kim kurdu?

Kuruluşu bundan tam 63 yıl önce; 1953 yılında gerçekleşen Şekerbank; TC’nin pancar üreticilerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla yaptığı girişimlerden biridir. İç Anadolulu olanlar iyi bilir; bölgenin tarlalarında bolca pancar görmeniz mümkündür. Bu yüzden bankanın kurulduğu yeri tahmin etmek de zor değildir. Hadi hadi uzatmayalım:

Şekerbank; 1953 yılında, Eskişehir’de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Pancar Kooperatifi Bankası ismiyle kurulmuştur.

Şekerbank değişim geçiriyor

Türk çiftçisine yönelik olarak yapılan atılım; beklenenin çok çok üzerinde bir geri dönüş sağlamıştır. Sonuç olarak Şekerbank; yerel bir kooperatif olmaktan çıkarak, ülke genelinde hizmet veren bir banka olma yolunu seçmiştir. Bu yöndeki ilk adım da 1956 yılında merkezin Ankara’ya taşınması ve ismin değiştirilmesi olmuştur.

Yani Şekerbank; 1953 yılında kurulmuş fakat 1956 yılında bugünkü ismini almıştır.

Şekerbank’ın sahibi kim?

2016 yılındayken Şekerbank; 4 binden fazla personeli, 310 cıvarı şubesi ve yurt dışı temsilcilikleri ile faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.

Sahibine gelecek olursak; uzunca bir süre devlet kontrolünde olan banka 1993 yılında özelleştirilmiş, 1997’de ise halka arzı yapılmıştır.

Günümüzde genel merkezi İstanbul’da bulunan Şekerbank’ın yönetim kurulu başkanı ise Dr. Hasan Basri Göktan’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. şekerbankın ismini duymamamız normal.Banka tam bir … söylemeyim. üç aydır hesabım var yatırdığım paradan hesap işletim ütcereti kesti. Bir kredi aldım sabah almaya gittim ilk başta kestikleri komisyonlar hariç gece yarısı bir sürü daha para kesmişler. kredi karşılığı kredinin üç misli ipotek ve iki misli bono aldılar. Kader bizi ellerine düşürdü. İşim bitsin olduğu sokağa arabamı park etmeyeceğim…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*