SEKA’yı kimler kurdu?-Türk kağıt endüstrisinin babası

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri faaliyet göstermekte olan pek çok kuruluş mevcuttur. İsimleri hep böyle uzun bir anonim şirketin, bir endüstrinin kısaltmasıdır. Büyük harflerle yazılırlar. Evet biraz ipucu vermiş olduk. SEKA bu kuruluşlardan biri… Tarihi neredeyse cumhuriyet tarihiyle eş değer…

Hatta SEKA’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasında ve gelişiminde diğer pek çok şirketten daha fazla pay sahibi olduğunu söylemek mümkün… Şöyle söyleyelim: KARDEMİR, Türkiye’nin demir-çelik endüstrisini geliştiren bir “fabrikalar yapan fabrika” ise, Sümerbank da tekstilin babası ise; SEKA da Türkiye Cumhuriyeti’nde artan okuma yazma oranının, bilgi seviyesinin, kitap ve yazılı yayınların yayılmasında başı çeken unsurdur. Evet; pek çok kişinin bildiği üzere SEKA, kağıt ve selüloz üretimi yapan bir şirkettir. Daha doğrusu şirketti…

SEKA’nın kurucusu kim?

Aslında SEKA’nın kuruluşu söz konusu olduğunda doğrudan “SEKA’yı kim kurdu?” diye sormak pek mümkün olmayabilir. Çünkü; yazının başında da belirttiğimiz gibi bir girişimcinin sıfırdan kurduğu bir şirket değil, bir devlet teşebbüsüdür. O zaman siz değerli okurları daha fazla bekletmeden sorunun cevabını verelim.

SEKA’nın açılımı “Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü”dür ve SEKA; 1934 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kuruldu.

SEKA kimlerin?

İlk fabrikası 1934 yılında İzmit’te kurulan SEKA; özellikle İzmit’te yıllar önce kapatılmış olmasına rağmen çok önemli bir yere sahiptir. Tabii ki de bugüne kadarki yıllar zarfında pek çok ilde daha fabrikası kurulmuş ve üretim yapılmıştır.

Kağıt fabrikaları üretime devam etse de bir şirket olarak SEKA’nın akıbeti biraz daha değişmiştir. Örneğin; ilk olarak 1998 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştır ve bir devlet teşebbüsü değil, anonim şirket olmuştur. Çok değil, 7 sene sonra, yani 2005 yılında da Sümer Holding il birleştirilmiştir ve kapatılmıştır.

Buna rağmen SEKA; ülkenin tarihinde son derece önemli yere sahip endüstrilerden biridir. Örneğin İzmit’te, eski kağıt fabrikasının bulunduğu cıvardaki bir parkın ismi günümüzde, “SEKA Park”tır. Onun dışında bütün illerde bilinen, sevilen, bulunduğu yerdeki ekonomiyi canlandıran kuruluşlardan biri olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*