Seiko’nun kurucusu kim?-Japon saatçilik devi

Dünyanın en büyük ve en lüks saat markalarına baktığımız zaman Seiko’nun Japon kökenli olmasıyla diğer rakiplerinden ayrıldığını görürüz. Çünkü her ne kadar bugünkü üretimleri büyük ölçüde kurumsallaşmış ve serileşmiş olsa da saat markaları; ustalığın ve zanaatın önemli olduğu dönemlerde içinde bulundukları kültürden kaçınılmaz bir şekilde etiklenmişlerdir. Seiko da müşterilerine her zaman Japon kalitesini, disiplinini ve sanatını yansıtmıştır. Peki bugün dünyanın en büyük saat, takı, mücevher kuruluşlarından biri olan Seiko Grubu’nun geçtiği aşamalar nelerdir? Hangi yıllarda hangi hizmetleri vermişlerdir? İşte yanıtları:

Seikoyu kim kurdu?

Kuruluş yılı bakımından Seiko okuyucularımızın kolayca aklında kalacaktır: 1881. Evet; 1881 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde kurulan ve hizmetlerine küçük bir işletme olarak başlayan Seiko markası; iş hayatına üretimden önce ticaretle başlamıştır.

Tokyo’nun Ginza bölgesinde açılan dükkanda saat ve mücevher alım satımı yapılmış; bu da ilerleyen yıllarda markanın saat üretimine başlaması için önemli bir yatırım aracı olmuştur. Bu dükkanı açan ve Seiko’nun kurucusu olan kişi ise Kintaro Hattori’dir.

Seiko’nun kurucusu Kintaro HATTORİ (1860 – 1934)

Saat ve mücevher tücaretiyle geçen 11 yıldan sonra Seiko için artık işleri büyütmenin vakti gelmiştir. 1892 yılında marka; Seikosha ismiyle saat üretimine de başlamış ve kısa zamanda bu alandaki faaliyetlerini de genişletmiştir.

Bir süreliğini K.Hattori isimli dükkan ile Seikosha saatlerinin üretimi farklı işletmeler halinde ele alınsa da 1917 yılında markanın tüm hizmetleri tek çatı altında birleştirilmiş ve Seiko markası oluşturulmuştur. 1924 yılında ise aynı isimle ilk saat modelleri piyasaya sürülmüştür.

1969 yılı ise Seiko’nun dünya saat piyasasındaki yerini mutlak bir şekilde sağlamlaştırdığı yıl olmuştur: İlk quartz saatlerini üreterek dünya saat piyasasına yeni bir yön kazandırmış ve bundan sonra sağlayacağı büyümelerin zeminini hazırlamıştır. Daha sonra ürettiği kinetik, otomatik gibi yeni versiyonlarla da Seiko; Japon tasarım becerileri eşliğinde dünyanın en lüks saat markaları sıralamasındaki yerini sürekli yükseltmiştir.

Seiko’nun sahibi kim?

Günümüzde 220 milyar Japon Yen’ine yakın bir geliri ve 7000 cıvarı çalışanı bulunan Seiko markasının merkezi Tokyo’nun Minato bölgesinde bulunmaktadır.

Şirketin günümüzdeki yönetim kurulu başkanı ise Shinji Hattori’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. 1986 yılında seiko5 saatim bu Ğüne kadarhalen muntazam bir şekilde çalışmakta 2016 şubatında yine seiko veletura bir saat aldım bu zamana kadar iki kez tamire ğönderdim Hale’n düzğün bir şekilde çalışmıyor anlamadığım şey 32 senelik saat düzğün calişiyoda iki yıllık saat niye düzğün çalışmıyor

  2. Orhan Korkmaz24 Nisan 2018
    1986 yılında seiko5 saatim bu Ğüne kadarhalen muntazam bir şekilde çalışmakta 2016 şubatında yine seiko veletura bir saat aldım bu zamana kadar iki kez tamire ğönderdim Hale’n düzğün bir şekilde çalışmıyor anlamadığım şey 32 senelik saat düzğün calişiyoda iki yıllık saat niye düzğün çalışmıyor

  3. Orhan Korkmaz24 Nisan 2018
    1986 yılında seiko5 saatim bu Ğüne kadarhalen muntazam bir şekilde çalışmakta 2016 şubatında yine seiko veletura bir saat aldım bu zamana kadar iki kez tamire ğönderdim Hale’n düzğün bir şekilde çalışmıyor anlamadığım şey 32 senelik saat düzğün calişiyoda iki yıllık saat niye düzğün çalışmıyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*