Sefiller’i kim yazdı?-Victor Hugo’nun değişmez klasiği

Bugün hakkında bir şeylere karalamaya çalışacağımız Sefiller kitabını aslında bütün yönleriyle, gerçek anlamda anlatabilecek kişi bugün neredeyse kalmamıştır. Çünkü geçen günlerde bahsettiğimiz Savaş ve Barış‘ın aksine Sefiller; onu birkaç kat katlayan uzunluğu ve orijinalinin Fransızca olması sebebiyle; birinci kaynaktan hiç kimsenin okumadığı bir klasiktir. Belki romanı çok sevip 4-5 ciltli baskılarını okumuş olanlar olabilir ama; yine de hiçbiri orijinaline eş değer değildir.

Sefiller kitabının edebiyat tarihinde böyle değişmez bir unsur haline gelmesinin başlıca sebebi; Rus edebiyatının devrim öncesi klasikleriyle aynı şekilde Fransız İhtilali’nden hemen sonrasında Fransa ve tüm Avrupa’nın o dönem içinde bulunduğu fakirliği ve perişan durumu tüm ayrıntılarıyla, gerçek hayatta karşılaşmanız gayet olağan gerçekçi karakterlerle gözünüzün önünde canlanırcasına betimlemesidir. Avrupa’daki halkın perişanlığı bu arada pardon…:)

Sefiller kitabının yazarı kimdir?

Zaten başlıkta gördünüz ama formalite icabı yazalım: Sefiller kitabının yazarı Victor Hugo’dur. 1802 yılında dünyaya gelen Fransız bir yazar olan Victor Hugo; yaşadığı dönemin toplumsal sorunlarına gayet gerçekçi bir şekilde eğilebilmesine rağmen ilginç bir çelişki olarak aslında romantizmi benimsemiş bir yazardır. Zaten gerçekçiliği benimsemiş yazarların da düşüncelerini coşkulu bir şekilde anlatabilmesini sağlayan bariz romantik bir yönlerinin bulunduğu görülür. Belki de bütün gerçeklikleri tüm çıplaklığıyla görebilmelerine karşı bir savunma mekanizması olarak beyinleri gerçekçilikle romantizmi birbirlerine tepki olacak şekilde bir arada yaşatmıştır, bilemeyiz… Ama insan beyninin, taşıdığı bünye fark etmeden böyle kendi kendine iyileştirme yöntemleri uyguladığı da bir gerçektir.

Sefiller kitabının yazarı Victor HUGO (1802 – 1885)

Sefiller konusu 

Bu kadar uzun bir roman olmasına rağmen Sefiller; Jan Valjan isimli bir baş karakter etrafında şekillenmektedir. Olay örgüsünün 1815 yılında başladığı romanda Jan Valjan; içinde bulunduğu zor şartlara ve kötü beslenme şartlarına rağmen iri yarı, kuvvetli bir insandır. Fakirliklerinin bir sonucu olarak Jan Valjan; fırından ekmek çalmaya çalıştığı bir gün yakalanır ve çaldığı üç beş ekmek yüzünden 5 yıl kürek mahkumluğu cezası verilir. Öncesinde iyi-kötü, doğru-yanlış, sevap-günah gibi kavramlar üzerine pek düşünmeyen ve hayatta kalmak için ne gerekiyorsa onu yapan Jan Valjan; bu kürek mahkumluğu boyunca toplumsal ve ahlaki kurallara dair sıcaklığını neredeyse tamamen kaybetmiştir. Ama tıpkı Suç ve Ceza‘nın Raskolnikov’u gibi buradaki kahramanımız Jan Valjan’ın da hiçbir düşmanlık beslemeden yoksul ve düşkün kesime tereddüt etmeden yardımcı olmak gibi bir yönü vardır.

5 yıl kürek mahkumluğu yetmiyormuş gibi bu ceza esnasında Jan Valjan birkaç kez kaçmaya kalksa da her seferinde yakalanır, cezası da katlana katlana 19 yıla kadar çıkar. 19 yıl boyunca kürek mahkumluğu yapmasına rağmen güçlü bünyesi sayesinde sağlıklı kalabilen Jan Valjan; mahkumluk dönemi bitince sivil hayata alışmakta zorlanır. Bu zorlanması yetmiyormuş gibi onun eskiden mahkum olduğuna dair belgeyi gören kimse ona iş vermez, komşuları yakınlaşmak istemez, eskiden kırbaçlanan bir mahkum olmasına rağmen özgür hayatında yaşadığı bu olaylar sebebiyle kırbaçlanmaktan daha farklı bir mahkumiyete sürüklenir. Ama en sonunda kimliğini değiştirerek başka bir hayata başlamanın yolunu bulur ve Sefiller’in konusu da tam olarak bundan sonrasında yaşanan gelişmelerdir. Daha fazla spoiler vermeyelim.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Sayın Martin Eden yazılarınızı severek okuyorum; umarım hep böyle faydalı başarı hikayeleri yazmaya devam edersiniz.

    • Teşekkür ederim Mine Hanım. Sizlerin desteği ve Allahın izniyle sitemizi çok daha parlak yerlere taşıyacağız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*