Scuderia Ferrari-F1’in Canlı Tarihi

Scuderia Ferrari, dünyaca ünlü otomobil markası olan Ferrari’nin yarış takımı departmanıdır. Takım, aynı isimle 1929 yılından bu yana pistlerde farklı şampiyonalarda süreli olarak yer almış ve sayısız başarı kazanmıştır. Günümüzde diğer serilerde aktif olmamasına karşın, motorsporlarının en üst düzeyi sayılan Formula 1 serisinde mücadelesine halen devam etmektedir.

Scuderia Ferrari’nin kuruluşu 1929 yılına dayanmakta olup, ismi yine bir dünya markası olan Alfa Romeo ile kesişmektedir. Takım, 1929 yılında Enzo Ferrari tarafından kurulmuş ve Alfa Romeo’nun yarış departmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 10 yıl süren bu birliktelik, Alfa Romeo’nun kendi ismi adı altında yarış araçları üreterek yarışlara katılma isteği ve Enzo Ferrari’nin de buna karşı çıkmasıyla son bulmuştur. Bu anlaşmazlık sonucu 1939 yılında görevine son verilen Enzo Ferrari, yapılmış olan anlaşma gereği de 4 yıl boyunca pistlerde kendi ismini kullanarak motorsporlarında yer alamamıştır.

Görevinden ayrılan Enzo Ferrari aynı yıl içerisinde ilk yarış aracı olan Tipo 815 modeli için çalışmalara başlamıştır. Scuderia Ferrari’nin 815 serisi araçlarının tasarımcılığını İsviçre’de makine mühendisliği eğitimi alan Alberto Massimino yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı’na denk gelen bu yıllarda dünyadaki her organizasyon gibi yarışlara da ara verilmiş ve Ferrari’de bu zaman diliminde Modena’da bulunan üretim tesisini ve yönetim merkezini başka amaçlar için kullanmak zorunda kalmıştır. Savaşın ardından 1943 yılında Modena’daki tüm yerleşim Maranello’ya taşınmış ve Alfa Romeo’dan katılanlarla beraber ekip yeni araçların tasarımına başlamıştır.

Scuderia Ferrari kuruluşundan bu yana, 1953-1992 yılları arasında düzenlenen Dünya Motorsporları Şampiyonası, Le Mans-24 Saat, Daytona-24 Saat, Sebring-12 Saat gibi birçok farklı seride yer almıştır. Fakat, takımın asıl başarılarını elde ettiği seri, günümüzde de aktif olarak yarışmaya devam ettiği Formula 1’dir.

Takım ilk defa tam anlamıyla 1947 yılında Tipo 125 modeliyle yarış aracını ortaya çıkardı. Bu modelin Formula 1 versiyonu bir yıl sonra hazırlanmış ve henüz dünya şampiyonası organize edilmediği için yıl içinde birkaç yarışa katılmıştır. 1950 yılında Formula 1 Dünya Şampiyonası düzenlenmeye başlanmış ve Scuderia Ferrari ilk sezondan günümüze kadar kesintisiz olarak her sezonda yarışmış tek takım ünvanını kazanmıştır. İlk sezonun ilk yarışı olan İngiltere Grand Prix’ini mali olumsuzluklardan dolayı kaçıran takım, sezonun geri kalanına pilotları Alberto Ascari ve Gigi Villoresi ile devam etmiştir.

1950 yılındaki ilk yarışından bu yana birçok efsane pilotun koltuk sahibi olduğu Ferrari, şüphesiz ki enen başarılı dönemini Michael Schumacher zamanında yaşamıştır. 2000 yılından başlayarak takım, üst üste beş yıl boyunca Formula 1’i domine etmiş ve tüm rekorları eline geçirmiştir. Scuderia Ferrari takımının en son güncel verilere göre yarış kazanma yüzdesi %25.2, takımlar şampiyonluğunu kazanma yüzdesi %28.6 ve pilotlar şampiyonluğunu kazanma yüzdesi ise %23.4 olarak hesaplanmıştır. Günümüze kadar toplamda 15 pilotlar şampiyonluğu ve 16 markalar şampiyonluğu bulunan takımın başında şu anda Maurizio Arrivabbene görev yapmaktadır. Teknik ekip şefliğini James Allison’un yürüttüğü Ferrari’nin pilotları Alman Sebastian Vettel ve Fin Kimi Raikkonen’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*