Schlumberger’in kurucusu kim? – Dünyanın en büyük petrol şirketi

Birazdan hakkında yazacağımız şirket; abartısız mecazsız dünyayı yöneten şirketlerden biri. Evet; petrol piyasasının dünya ekonomisindeki payını düşünürsek, üzerine bu petrol piyasasında en güçlü, en zengin, en çok üreten şirketin pozisyonunu düşünürsek; Schlumberger’in enerji-petrol-doğal gaz piyasasındaki, hatta dünyadaki hakimiyetini biraz zihnimizde canlandırabiliriz. Holdinglerin gerçek imparatorluklar haline geldiği çağımızda Schlumberger’in; bırakın küçük ve orta halli devletleri, ABD gibi süper güçlerle bile baş edecek güçte olduğunu iddia etmek yersiz değildir.

Neyse; giriş yazısının amacı yanlış anlaşılmasın. Sonuçta holding imparatorlukları gelir adaletsizliğini yaratan kurumların başında gelmektedir. Üzerine petrol üreticilerinin kar hırsı, dünyayı günümüzdeki haline getiren, çevre katliamlarına yol açan etkenlerin başında gelmektedir. Bizler sadece sorumlu olduğumuz kısma odaklanarak sizlere Schlumberger adlı petrol imparatorluğunun kaç yılında kurulduğunu, kimler tarafından temelleri atıldığını söyleyeceğiz:

Schlumberger’i kimler kurdu?

Schlumberger’in temellerinin atılışı bundan 90 yıl öncesine dayanmaktadır. Yani kendisinden daha eski pek çok şirket bulunmasına rağmen buradaki girişimciler atılımlarıyla dünyanın en büyüğü olmayı başarmışlardır.

Hemen kuruluş bilgilerini verelim: Schlumberger; 1926 yılında, Fransa’nın Alsace (Alsas) bölgesinde Conrad ve Marcel Schlumberger tarafından kurulmuştur. O zamanki ismi “Electric Prospecting Company” olan şirket tahmin edeceğiniz gibi elektriksel ve teknik işlerle uğraşıyordu. Bu arada; şirketin ismi Almanca’yı çağrıştırıyor evet. Fakat Alsas’ın da dahil olduğu Alsas-Loren Bölgesi Fransa-Almanya sınırında bulunan, sürekli savaşlara sebep olmuş, zengin kömür yatakları olan bir bölgedir. Bölgedeki etnik dağılım da melez olduğu için Fransa’da ticarete atılan bu aile büyük ihtimalle Alman kökenlere sahiptir.

Zamanla Schlumberger elektriğin yanı sıra petrol endüstrisine yatırım yapmaya başlamıştır. İlk önce küçük adımlarla, yerli üretimlerle başlanan hamleler, büyük kazançlar elde edilmesi üzerine uluslararası yatırıma dönüşmüş, Schlumberger’i 2017 yılına geldiğimizde dünyanın en büyük petrol şirketi yapan adımları oluşturmuştur.

Schlumberger’in sahibi kim?

Öncelikle şunu söyleyelim, Schlumberger’in sahibi olan bir şirket yoktur. Tıpkı kurulduğu gün olduğu gibi başlı başına bir çınar gibidir ve faaliyetlerine kendi ayakları üzerinde devam etmektedir.

Fakat aradan geçen 90 yıl boyunca tabii ki şirket çağa uyum sağlamış, daha kurumsal, daha global bir yapı kazanmıştır. Öyle ki; günümüde tüm dünya çapında 100.000’den fazla Schlumberger çalışanı bulunmaktadır. General Electrics-Baker Hughes ortaklığının önünde dünyanın en büyük petrol şirketidir.

2017 Temmuz ayındayken Schlumberger’in CEO’su Paal Kibsgaard’tır. Böyle büyük bir imparatorluğu tek başına CEO olarak yönetmek çok büyük bir sorumluluk olsa gerek…

Tüm dünyaya Alsas’tan yayılmış olan Schlumberger, bugün Paris, Houston, Londra, The Hague, Willemstad gibi önemli şehirlerde genel merkezlere sahiptir ve tamamen global bir yapıya sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*