Schindler’in Listesi’ni kimler çekti?-Yahudileri koruyan bir Alman

1993 yılında ABD’de vizyona giren tarihi bir film olan Shindler’in listesi; aradan geçen 23 yıla rağmen IMDB’nin en iyi filmleri arasındaki yerini korumaktadır. Orijinal ismi de “Schindler’s List” olan bu yapımın böylesine sevilmesinin başlıca sebebi; Liam Neeson ve geri kalan oyuncu kadrosunun olağanüstü performansı ve filmin Nazi işgali sırasında yaşananları dramatik bir şekilde canlandırabilmesidir. Mesela sabah içtimasında sıraya dizilen 30 Yahudiden 5-10’unun rastgele kurşuna dizilmesi, menteşe üretimini 5-10 saniye yavaş tamamlayan işçinin sırf bu hatası yüzünden infaz edilmeye kalkılması gibi durumları görmek insanın hakikaten saçma sapan şeylere şikayet etmeyi bırakıp çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

Schindler’in listesi yapımcısı

Thomas Keneally’nin eserinden uyarlamasını Steven Zaillian’ın yaptığı Schindler’in Listesi’nin yapımcılığını ise Branko Lustig, Gerald R. Molen ve Steven Spielberg üçlüsü yapmıştır.

Schindler’in Listesi filminin yapımcılarından Steven SPIELBERG

Schindler’in listesi konusu

Polonya’da fabrikası bulunan Alman iş adamı Oskar Schindler; siyasi olaylara, savaşları pek kafaya takmayan; sadece işlerinin sorunsuz ilerlemesini isteyen taş kalpli bir patrondur.

Zaman içinde haksız yere infaz edilen işçileri veya diğer etnik grupları; yerlerinden edilip sevenlerinden ayrılan insanları kendi gözleriyle gören Schinlder’in fikirleri değişir. Olabildiğince çok Yahudi işçiyi kendi fabrikasında çalıştırarak veya çalışıyormuş gibi göstererek onları soykırımdan kurtarır.

Filmin bu olay örgüsünün tamamen gerçek olması bir yana; oyunculuk kalitesi ve kurgu başarısından dolayı tam 321 milyon dolarlık gişe hasılatı elde edilmiştir.

Altın Küre, Akademi, BAFTA, Grammy gibi ödülleri bulunan film IMDB’de uzun yıllar üst sıralarda kalmaya devam edecek gibi gözükmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*