Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Schalke 04; ülkemizce de gayet iyi bilinen bir Alman futbol kulübüdür. Özellikle Avrupa müsabaklarında bizleri temsil eden Türk kulüplerle karşılaşmaları neticesinde Türk insanı tarafından hayli bilinen Alman takımlarından biri olmuştur. Schalke 04, aslında kulübün kısa ismidir. Almancadaki tam ve orijinal adı ‘Fussballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e.V’dir. Biliyorsunuz ki Almanya’da da bir çeşit eyalet sistemi vardır ve takımlar şehirleriyle birlikte bulundukları eyaletlerle de anılırlar. Buna göre Schalke 04; Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı olan Gelsenkirchen şehrinde kurulmuştur. Borussia Dortmund ile aynı eyaletten olması sebebiyle bu iki takımın karşılaşmaları Almanya’nın en büyük derbilerinden biri olmaktadır.

Schalke 04’ün kuruluşuna ve tarihçesine değinmeden önce çok ilginç bir bilgiyi de siz değerli okurlarla paylaşalım: Schalke 04; son 60 yıldır hiç Bundesliga şampiyonu olamamıştır. Toplamda 7 lig şampiyonluğu vardır ve son şampiyonluğu 1958 yılındadır. Aradan geçen on yıllar boyunca Avrupa Liglerinde ve diğer müsabakalarda bazı başarılar olmuştur.

Schalke 04’ü kimler kurdu? Kuruluş hikayesi nedir?

Gelelim kulübümüz Schalke 04’ün kuruluşuna.. Şöyle bir ipucu verelim: Schalke 04’ün takma adı ‘Madenciler’dir. Daha doğrusu Almanca ‘Knappen’dir, bu da Türkçe’de o anlama tekabül etmektedir. Sebebiyse; Schalke 04’ün kurulduğu yer olan Gelsenkirchen şehrinde yoğun bir işçi ve madenci nüfusunun olmasıdır.

Yıllar 1904’ü göstermektedir. Aslına bakacak olursanız 4 Mayıs 1904’te kurulmuştur Schalke 04… Ama Alman liglerinde top koşturmaya başlaması çok daha geç olmuştur. Sebebiyse federasyon tarafından lige kabul edilmemesidir. Kurulduğu zamanki ismi ‘Westfalia Schalke’ olan kulüp; 1912 yılına kadar serbest takılıp Alman liglerinde bulunamamıştır. 1912 yılında ise ligte oynayabilmek için bir diğer jimnastik kulübü olan ‘Schalker Turnverein 1877’ ile birleşmiş ve ligte ilk kez bu şekilde mücadele edebilmeye başlamıştır.

Aynı kulüple birkaç kez ayrılıp tekrar birleşen Schalke 04 temel kadrosu; yıl 1924 olduğunda ise en son düzenlemeleri yapmış ve FC Schalke 04 ismini o zaman almıştır.

Dolayısıyla hemen özetleyecek olursak Schalke 04; 4 Mayıs 1904’te kurulmuş, Alman ligine ilk kez 1912 yılında katılmış ve bugünkü adını ise 1924’te almıştır.

Schalke 04’ün kurucu kadrosu ise şu şekildedir:

  • Willy Gies
  • Viktor Kroguhl
  • Heinrich Kullmann
  • Josef Sermetz
  • Johann Kessel
  • Willy van den Berg
  • Josef Ferse
  • Adolf Oetzelmann
Schalke 04’ün aynı zamanda bir futbolcu olan kurucularından Willy GIES (1890 – 1931)

Schalke 04’ün başkanı kim?

FC Schalke 04 adlı bu kudretli kulübün kuruluşundan sonra; 2019 yılı Şubat Ayı itibariyle yönetici kadrosunu da açıklayalım. ‘Schalke 04’ün antrenörü kim?‘ gibisinden sorulara da cevap olması açısından…

Günümüz itibariyle Schalke 04’ün başkanlık görevini Clemens Tönnies yaparken, teknik direktörlük görevinde ise Markus Weinzierl bulunmaktadır.

Forma renkleri mavi-beyaz olan kulüp ev maçlarını 62.271 kapasiteli Veltms-Arena’da oynamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*