Sberbank kimindir?-Denizbank’ı satın alan Rus bankacılık devi

Özellikle Türkiye’de 1950 ve sonrasında kurulmuş olanlar haricinde çoğu prestijli bankayı köklü ve tecrübeli olarak biliriz değil mi?… En azından 1900’lerin başında kurulmuş birçok banka vardır. Ama bu yazıda ele alacağımız bir Rus bankası olan Sberbank vardı ki; yaşı neredeyse kapitalizmle aynı yaştadır.:)

Sberbank’ın kurucusu kimdir?

1850’li yıllara yaklaşırken Rus Çarlığı ekonomi ve finans alanında Avrupanın gerisinde kaldığını fark etmiş; bu konularda işin uzmanları önderliğinde reform yapma ihtiyacı hissetmiştir. Bu ihtiyaç doğrultusunda döneminin en önemli devlet adamlarından biri olan Cancrin; Rus Çarlığı’nın ekonomisine çeki düzen verilebilmesi ve para işlerinin daha modern tarzda yürütülebilmesi için bazı reformlar gerçekleştirmiştir. Bu reformların bir ürünü de Rus Çarlığı’nın günümüz merkez bankalarına eş değer bir vazifesini gören ve 1941’de açılan bankalar olmuştur.

George von Cancrin

Zamanla bu bankacılık sistemi isabetli bir hamle olduğunu ıspatlayarak başarıyla büyümüş; 1900’lere yaklaşırken 4.000’e yakın şubeden neredeyse 2 milyon yatırımcıya ulaşmayı başarmıştır.

Kökenini Rus Çarlığı’nın ilk bankacılık sistemi olarak kabul edersek Sberbank; 1941 yılında Cancrin tarafından kurulmuştur.

Sovyet dönemi Rus bankacılığı

1917 yılında gerçekleşen Ekim Devrimi’ne rağmen; Sovyetler bile yükselmekte olan bankacılık sektörüne iyi bakmak gerektiğini fark ederek bu Rus bankalarını korumuş; fakat farklı bir hamle olarak tamamen SSCB Ekonomi Bakanlığı’nın kontrolüne sokmuştur. Böylece Sberbank’ın tüm SSCB çapında hizmet ettiği dönem başlamıştır.

Ekonomi Bakanlığının kontrolünde olduğu için halka uygulanan karne sistemi de Sberbank aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.

SSCB’nin dağılması ve bugünkü Sberbank’ın ortaya çıkması

O zamanki ismiyle Savings Bank of USSR; yani Sovyetler Birliği Bankası olan Sberbank; bütün faaliyetlerine güzel güzel devam etmesine rağmen SSCB’nin otoritesinin zayıflamasından ve birkaç yıl sonrasında dağılmasından etkilenmiştir. 1991 yılında yapılan yeni sınır çizimleri ve devletler arası düzenlemeler sonucunda SSCB bankalarının Rusya’da kalan kısmı tekrar yapılanmış ve bugünkü haliyle bildiğimiz Sberbank’ı meydana getirmiştir. Yani uzun uzun tarihi geçmişini anlattığımız bu banka; 1991 yılında Sberbank adını almıştır.

Günümüzde Sberbank’ın sahibi kim?

1991 yılında aldığı son şekilden sonra Sberabnk; Rusya’daki başarılı büyümesine paralel olarak eski SSCB ülkeleri üzerindeki nüfuzunun da yardımıyla yurt dışına açılmıştır. 2015 yılına geldiğimizde de Rusya’nın ve Doğu Avrupa’nın en büyük birinci, Avrupa’nın ise 3. büyük bankası olmayı başarmıştır.

Sberbank’ın %50’lik payının sahibi Rusya Merkez Bankası’dır. Buna ek olarak merkez bankasının alınacak her kararda oy hakkı da bulunmaktadır.

Bankanın CEO’luk koltuğunda Rusya’nın eski ekonomi bakanlarından Herman Gref otururken; yönetim kurulu başkanlığını ise Sergey Ignatiev yapmaktadır.

250.000’in üzerinde çalışanı bulunan Sberbank; 2012’de satın aldığı Denizbank dahil olmak üzere Almanya, Avrupa ve Amerika’da birçok yatırımda da bulunmuştur.

Bir dipnot olarak; Sberbank yabancılara satılma gibi durumlara önlem olarak Rus kanunlarınca koruma altındadır. Kanunlarda bir değişiklik yapılmadığı sürece satılamaz, satılması teklif dahi edilemez.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*