Savaş ve Barış’ı kim yazdı?-Orijinali iki bin sayfa..:)

Savaş ve Barış; kitap okumayı sevmeyenlerden oturup da iki kitap okuyamayacak kadar meşgul olanlara kadar herkesin adını mutlaka duyduğu ölümsüz klasiklerden biridir. Rus edebiyatının en önemli ve belki de en kaliteli eseri olan bu başyapıt, yazarının sahip olduğu muazzam hayal gücü ve bunları basit bir şekilde yazıyı dökmesini sağlayan sistematik gerçekçiliği sayesinde bizlere dönemin Rusyasından tutun da o çağdaki sistemin eleştirisine, Napolyon dönemi Avrupa-Rus sosyetesine kadar birçok şey hakkında bilgi sunmaktadır. Kitapta var olan yüzlerce karakterin kişilik yapısı, genelde gösterdikleri psikolojik durum ve bunların hiçbir amatörlük olmadan birbiriyle etkileşimi o kadar başarılıdır ki, karakterlerin tekdüze olmayan o karmaşık yapılarını gerçek hayatta karşılaşmanız olağan bir insan gibi hayal etmeniz diğer romanlara göre çok daha kolaydır.

Savaş ve Barış’ın yazarı kimdir?

1869 yılında ilk baskısı piyasaya sürülen ve orijinali dört ciltten oluşan bu kutsal eser; Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy tarafından kaleme alınmıştır. Yazar Tolstoy, o zamandan günümüze kadar hayatıyla özdeşleşen bu eserini ömrünün ilk yıllarında zengin, alkol ve kumar düşkünü, hovarda bir subay olarak geçirdikten sonra uzun bir seyahate çıkarak kendini dinlemesi, soyluluktan ve asil kavramlardan sıkıldığını fark ederek halka ve doğaya inmeye, asıl öğrenilecek şeylerin orada olduğuna karar vermesi üzerine edindiği fikirlerle yazmıştır. Yani ömrünün başından sonuna kadar tek bir camiadan olmak yerine, yeterince analiz edebilmesini sağlayacak şekilde her topluluğu tanımış olması böyle kusursuz bir eser yaratması açısından ona epey yardımcı olmuştur.

“Savaş ve Barış “kitabının yazarı Lev Nikolayeviç TOLSTOY

Savaş ve Barış’ın konusu

1805 yılında Çarlık Rusya’sının başkenti St.Petersburg’ta Rus sosyetesinin verdiği bir ziyafetle başlayan Savaş ve Barış; bu sahneden itibaren ilerleyen bölümlerde olay örgüsüne katılan sayısız karakter eşliğinde Avrupalılaşmaya çalışan arada kalmış Rus aristokratları, kendine bir yer edinebilmek için Çarın yalakalığını yapan Rus burjuvaları, bu camiadan olmasına rağmen bir şeylerin yanlış gittiğini fark eden bazı aykırı zenginler; toplumun katmanları arasındaki uçurumu fark ederek bu durumun sebepleri veya nasıl çözülebileceği üzerine düşünen yoksullar arasındaki ilişkiyi son derece akıcı bir şekilde anlatmaktadır. Ayrıca her ne kadar roman olarak değerlendirilse de Savaş ve Barış gerçek tarihi bilgiler eşliğinde yazılmış ve geçmişe dair bilgiler edinebileceğiniz bir tarihi kaynaktır. Örneğin; bu kitabı okuyan birinin Napolyon’un ordularıyla Rusya’ya kadar dayanmasını ve burada verdiği Borodino Savaşı’nı kaybetmesini öğrenmek için başka bir kaynağa ihtiyacı kalmayacaktır. (Evet Rusları yine soğuk kurtarıyor…) Romanın bu kadar gerçekçi olmasının en önemli sebebi de Tolstoy’un görüşleri bir yana; yazarlıktan öncesinde askerlik yapması ve Kırım Savaşı’nda, Rusya’nın Kafkasya seferlerinin çoğunda bizzat bulunmasıdır. Yani kitaptaki savaşa, çatışmaya ve bunların detayına dair verilen her bilgi; bizzat yaşamış birinin yazdıklarıdır.

Genelde kabul gören bir fikre göreyse Tolstoy’un kişiliği bu kitapta yer alan Pierre Bezuhov ve Prens Andrei Bolkonski adlı iki karakterin birleşimidir. Romanda Bezuhov çok okuyan; teorik ve felsefi konularda yetenekli ve iyi kalpli olmasına rağmen, pratik konusunda tam anlamıyla beceriksiz ve tecrübesiz olan aklı havada bir filozof edasındayken; Prens Andrei de aynı vizyona ve iyi kalbe sahip fakat teorik yönü her ne kadar zayıf olsa da kafasına yatan bir fikri uygulamaya geçirmede son derece yetenekli; çalışkanlığı ve disipliniyle kazanan bir karakterdir. Söylenen odur ki Tolstoy o karmaşık karakterini iki ana bölüm halinde bu iki roman karakteri üzerinde dağıtmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*