Sapiens kitabının yazarı kim?-Sapiens’in yazarı nereli?..

Son dönemlerin en çok satan kitaplarından biriydi değil mi Sapiens… İlgilenen, ilgilenmeyen, bilen bilmeyen herkesin en azından bir kere görmüşlüğü, duymuşluğu olan, bir dönemin en çok satanı… Bakmayın en çok satan dediğime… Marketlerde 3-4 TL cıvarında bir fiyata satılan New York Times Best Seller’larına benzemez Sapiens…

Sapiens kitabının konusu

Tam adı “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens-İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi” olan kitabın konusunu aslında kendi ismi de biraz biraz özetlemiş. Yorumlayacak olursak “taa primatlar çağından günümüze kadar mükemmel bir şekilde özetlenmiş bir dünya tarihi” olarak özetleyebiliriz..:) Böyle bir tanı kullanmamızın sebebi şu: Kitap ağırlıklı olarak evrim, insanlık olsa da yazar bu esnada hiçbir uygarlık unsurunu atlamadan (tarım, ekonomi, ticaret, din, askeri, sosyal hayat, vs. vs.) hepsini uygarlığımızın ve 21. yüzyıl insanının evrimi çerçevesinde büyük başarıyla anlatmaktadır. Tek kelimeyle mükemmel bir kitaptır. Biraz da iyi bir pazarlamayla kısa sürede hak ettiği değere ulaşmıştır. Telif haklarını ihlal etmeden sevgili Kim Kurdu okurlarına içeriğin ana hatları hakkında bilgi verecek olursak; Sapiens’in ana başlıkları şu şekildedir:

  • Bilişsel Devrim
  • Tarım Devrimi
  • İnsanoğlunun Birleşmesi
  • Bilimsel Devrim
  • Sonsöz: Tanrılaşan Hayvan

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens adlı bu kitabı kim yazdı?

Evet.. Günümüzde yazılan ve insanoğluna kazandırılan biri olan Sapiens kitabının yazarı tabii ki de öyle popüler kültürde herkesin bilebileceği bir yazar değildir. Fakat konuya ilgili olan pek çok kişi hemen tanır kendisini:

“Hayvanlar’dan Tanrılara Sapiens-İnsanlığın Kısa Tarihi” veya kısaca “Sapiens” adlı kitabın yazarı “Yuval Noah Harari”dir… Peki; “Yuval Noah Harari kimdir?” diye soracak olursanız…

1976 doğumlu olan Harari (günümüzde 43 yaşında) İsraillidir. Asli meslek itibariyle bu tarihçi olan Yuval Noah Harari; 2002 yılında Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamlamıştır. Günümüzde ise Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler Fakültesi/Tarih Bölümü’nde “Dünya Tarihi” alanında dersler vermektedir.

Sapiens kitabının yazarı Yuval Noah HARARI

Yazımızı Yuval Noah Harari’nin Sapiens kitabının arka kapağında bulunan tanıtımıyla bitirelim ve hepinize keyifli okumalar dileyelim..:)

Homo Sapiens, neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

Para neden herkesin güvendiği tek şey?

Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?

Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?

Geleceğin dini bilim mi?

İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?”

30’dan fazla dile çevrilen bu kitap sizin de bilginize bilgi katacak; sizin de evrim ve insanlık tarihi hakkındaki yorumlarınızı geliştirmenize vesile olacak.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*