Sanofi’yi kim kurdu?-Dünyanın en büyük 5. ilaç şirketi

İlaç şirketleri dünya sermayesinde çok önemli bir paya sahiptir. Hele ki bu sektörde ilk 10’u tutan holdingler dünya çapında milyarlarca dolarlık karı olan, bununla birlikte insanların sağlıklarını emanet ettikleri, ciddi işlerle uğraşan kuruluşlardır.

Dünyanın en büyük ilaç şirketleri dediğimiz zaman listenin beşinci sırasında bir Fransız devini görmekteyiz: Sanofi…

Köklü geçmişi ve geçmişten bu yana çağa uyum sağlayarak geçirdiği evrimlerle hala dimdik ayakta olan Sanofi; Fransa, Avrupa ve tüm dünyaya yayılmış hizmetleriyle dünya sağlık sektörünün önde gelenlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bu sıralamda Sanofi’nin 5. sırada olduğunu söyledik. Onun dışında ilk 4 sıralamayı merak edenler varsa aşağıdaki listeden tıklayıp o şirketlerin de biyografilerini okuyabilirler:

 1. Pfizer
 2. Novartis
 3. Roche
 4. Merck&Co.

Şimdi de bakalım; 5. sıradaki imparatorluk olan Sanofi’yi kimler ne zaman kurmuş? Sanofi’nin kurucusu kimmiş?

Sanofi’yi kimler kurdu?

Kökeni bundan 45 yıl öncesine dayanan Sanofi; 1973 yılında Fransız holding Elf Auitaine’ın bir alt şirketi olarak kurulmuştur. Anonim şirket olarak faaliyetlerine başlayan ve böyle devam eden Sanofi; ilk olarak Doğu Avrupa pazarına yayılmış, Fransa’nın yanı sıra Macaristan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılacak şekilde büyüyen şirket; dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri halinde gelmiştir.

Sanofi’nin sahibi kim?

Tabi kurulduğu günden bu yana Sanofi ve kurucuları; değişen dünya şartlarına başarıyla uyum sağlamışlardır. Bu esnada da haliyle şirket yapılanmasında bazı değişiklikler yoluna gidilmiştir.

2000’lerden öncesinde şirket Sanofi-Synthelabo ismini almış, fakat 2004 yılında yapılan en önemli birleşme ile holding bir bütün olarak Sanofi-Aventis ismini almıştır. Bu isim değişikliğinin sebebi ise artık büyük bir imparatorluk olan Sanofi’nin; bir diğer büyük şirket olan Aventis’i satın almasıdır.

Fakat şirketin isminin müşteriler nezdinde prestij kazanması ve hatırda kalmasının kolaylığı gibi pazarlamaya yönelik sebeplerden ötürü 2011 yılında holdingin ismi tekrardan Sanofi olarak değiştirilmiş ve böyle kalmıştır.

Sanofi ilaç şirketi kimin?

Fransa’nın Gentilly şehrinde kurulan, günümüzde merkez binası Paris’te bulunan Sanofi; 110.000’den fazla çalışanı, 5 milyar Euro’ya dayanan kazancı ile tüm dünyada hizmet vermeye devam etmektedir.

2018 Ocak Ayındayken Sanofi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Serge Weinberg yaparken, CEO’luk görevini ise Olivier Brandicourt üstlenmiştir.

Sanofi ilaç şirketinin alt şirketleri ise şu şekildedir:

 • Sanofi Pasteur
 • Genzyme
 • Shantha Biotechnics
 • Cahttem
 • Zentiva
 • Medley
 • Nichi-Iko

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*