Sanko Holding’in sahibi kim?-Gaziantep’te temelleri atılan bir başarı öyküsü

21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşarken için de yer aldığı eğitim, sağlık, otomotiv, gıda, enerji, inşaat gibi sektörlerle Türkiye’deki en büyük holdinglerden biri olmayı başaran Sanko Holding’in kuruluş öyküsü bundan bir asır öncesinden bile gerilere gitmektedir.

Anadolu’nun sakin ve mütevazı bir köşesinde kendi işini yapmak suretiyle başlayan köklü başarı hikayelerinden biri olan Sanko Holding; günümüzde onu Türkiye’ye en çok hizmet veren şirketlerden topluluklarından biri haline getiren başlangıç noktasını dokumacılık işiyle var etmiştir. Malum; Gaziantep hiç ziyaret etmeyen birinin bile o güzel ve el emeği dokumalarıyla (ha bir de baklavasıyla) bileceği en nadide şehirlerimizden biridir.

Sanko Holding’in kurucusu kimdir?

Buradan da şirketin temellerinin atılışına değinecek olursak Sanko Holding; 1904 yılında Gaziantep’te bir dokuma işletmecisi olan Sani Konukoğlu tarafından kurulmuştur. Zaten dikkatli olanlar için isim mutlaka bir çağrışım yapmıştır. Sani isminin “San” kısmı ve Konukoğlu soyadının “Ko” kısmı birleştirilmiş ve “Sanko” ismi yaratılmıştır. Böylece hem ailenin soyadını barındırması hem de şirketin kurucusu olan Sani Bey’e bir anmada bulunulması açısından holding ismi yaratıcı bir çözüm olmuştur.

SANKO Holding’in kurucusu Sani KONUKOĞLU (1929 – 1994)

Henüz Türkiye Cumhuriyeti’nin bile kurulmadığı; savaşın, buhranın en üst seviyelerde olduğu ve işgalden en çok etkilenen şehirlerden birinde bulunmasına rağmen Sani Konukoğlu; işlettiği 7 adet dokuma makinesiyle başarıyla geçimini sürdürmüş, 20 yıl içerisinde Konukoğlu ailesi için Gaziantep’te sağlam temelli bir işletme yaratmıştır. 1926 yılında ise işleri devralan Zekeriye Konukoğlu da diğer alanlara yatırım yapmadan dokuma tezgahlarının sayısını arttırarak, daha fazla eleman çalıştırarak, vs. yollarla bu alandaki faaliyetlerini genişletmiştir.

Bundan sonra ailede işlerin başına geçen üçüncü kuşak olan Sani Konukoğlu’da dokumacılığa önem vererek üretim kapasitesini ve kalitesini sürekli arttırmış ve Sanko’nun bu alandaki yerini iyice sağlamlaştırmıştır. 1950’li yıllarda pamuk dokumasına ve diğer dokuma çeşitlerine yapılan yatırımlar ile Sanko Holding; genel itibariyle aynı sektörde kalmak üzere ama bütün alt dallarına yatırım yaparak holdingleşmenin sinyallerini veren ilk adımlarını atmıştır.

Hilal Kollektif Şirketi kuruluyor

1966 yılına gelindiğinde Sanko Holding’in herkesçe daha çok bilinen tarihi başlamaktadır. Çünkü bu yılda holding babında Sanko’nun temellerinin atılışı olarak kabul edilen Hilal Kollektif Şirketi kurulmuş ve ve faaliyetlerine başlamıştır. Ardından 1983 yılında kurulan İsko Tekstil Sanayi ve Ticaret, 1985’te kurulan Asko Tekstil Sanayi Ticaret ve Pazarlama, 1992’de kurulan Sanko Pazarlama İthalat İhracat AŞ, 1993’te Süper Film ve Sanayi Ticaret, 1994 Pure Cotton Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Sanko; tekstil ile yan ürünler ve bunların ithalat, ihraat ile pazarlaması alanlarında tam anlamıyla bir şirketler grubu olmuştur.

Yukarıda bahsedilen atılımlar ve büyüme girişimleri Sani Konukoğlu tarafından yapılmış, ama kendisi ardında tüm bu başarı tablolarını bırakarak 1994 yılında vefat etmiştir. Onun vefatı üzerine 1994’te işlerin başına oğlu Abdulkadir Konukoğlu geçmiştir. 

Tekstil sektöründe elde edilen bu güçten sonra Sanko için yeni sektörlere de atılım yapma zamanı gelmiş; yöneticilerin bu doğrultudaki ilk adımı da Adıyaman Çimento’nun şirketin bünyesine katılması olmuştur. Bütün bunların yanı sıra 1996 yılında kurulan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi, 1997’de kurulan Gaziantep Ytong Sanayi, 1999 yılında Sansı Gıda ve Meşrubat Sanayi, 2000 yılında Sanko Makine Sanayi ve Ticaret ile Soft Havlu Sanayi ve Ticaret, 2001 Özel Sanko Okulları ve Akora Teknoloji Pazarlama ve Sanayi, 2005’te satın alınan Bartın Çimento, 2006’da bizzat inşa edilen Narlı Çimento gibi yatırımlarla Sanko Holding artık diğer rakipleri gibi çok sektörlü bir imparatorluk haline gelmiştir. Şirketin kağıt üzerinde holdingleşmesine bakacak olursak da Sanko Holding; tüm şirketlerin tek çatı altında toplanması işlemini 1996 yılında yapmıştır. Yani kuruluşu 1904 olarak kabul edilen Sanko; 1996 yılında holdingleşmiştir.

Görüldüğü gibi 2000’li yıllar sonrasında tekstil ve yapının yanı sıra teknoloji, eğitim gibi çağımızın en önemli sektörlerine de atılım yapmaktan çekinmeyen Sanko Holding’in 2005 ve sonrasında yaptığı girişimler de şu şekildedir:

-2007 Sanko Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret

-2007 Sanibey Barajı ve Hidroelektrik Santrali

-2009 SANKORES Çatalca Rüzfar Santrali

-2009 SankoPark AVM

-2010 Sanko Makine Üretim Tesisleri

-2011 Yokuşlu-Kalkandere Hidroelektrik Santralleri

-2012 Başak Traktör ve Tarım Makinaları (satın alındı)

Sanko Holding’in sahibi kim?

Günümüzde temel direkleri tekstil, eğitim, makine sanayi ve enerji olmak üzere 11 farklı sektörde hizmet veren ve 14 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Sanko Holding’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı ailenin 4.kuşak torunu olan ve 1994’te işleri devralan Abdulkadir Konukoğlu’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Apdulkadir beyefendi..barrtindan engin ucak..5 yildir hattat holding enerjide calistim..taxminatli cikis aldim 25 gun once..ise ihtiyacim var..src 1.2.3.4…dijital ehliyet .psikoteknik..e ehliyete sahibim..bartinda ikamet ediyorum..evliyim 40 yasindayim…5314622880 numaram

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*