Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı kim kurdu?-Sahil Güvenlik Komutanlığı kimin?

Sahil Güvenlik Komutanlığı; Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel kolluk kuvveti olarak Türkiye’nin bütün sahillerinde, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nda, liman ve körfezlerinde, karasularında, emniyeti, asayişi ve kamu düzenini sağlamaktan sorumlu silahlı askeri/kolluk birimleridir.

TSK’nın bir alt birimi olarak tümen seviyesinde hizmet vermekte olan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmen ve bugünkü statüsünde olacak şekilde kurulması diğer kuvvet komutanlıklarından daha geç olmuştur fakat yine de 1980’lerden beri var olan köklü bir kuruluş olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca; resmi kuruluşu dışında Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ilk adımları, yani sembolik kuruluşu, 1800’lerin sonlarının Osmanlı’sına değin uzanmaktadır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kurucusu kim?

Türkiye Cumhuriyeti’ndeki sahil güvenlik çalışmalarına değinmeden önce Osmanlı Devleti’ndeki çalışmalara bakacak olursak; sahillerin korunması ve kaçakçılığın izlenip önlenmesi için 1861 yılında “Rüsumat Emaneti” adlı bir kurum kurulmuştur. Dolayısıyla 1861 yılını Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın sembolik kuruluşu olarak kabul edebiliriz.

1886’dan 1932’ye kadar Jandarma’ya bağlı olarak çalışan Sahil Güvenlik; 1932’de Gümrük Muhafaza Umum Komutanlığı’nın kurulmasıyla kısmen tekrardan özerkleşmiş, 1956 yılında ise tekrardan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlanmıştır. 13 Temmuz 1982 tarihinde Sahil Güvenlik Komutanlığı, doğrudan bu isimle olacak şekilde yine Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak kurulmuş, 1985 yılında Jandarma’dan da ayrılmış ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı tümüyle özerk bir asker/kolluk kuvveti olarak çalışmaya başlamıştır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kuruluş öyküsünü şöyle aktarabiliriz o halde:

“Sahil Güvenlik Komutanlığı; 13 Temmuz 1982 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak kurulmuş, 1 Eylül 1982’de fiilen göreve başlamıştır. 1 Ocak 1985 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ayrılarak bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 1982 yılının T.C. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakanı Bülend Ulusu, Milli Savunma Bakanı Haluk Bayülken, İçişleri Bakanı ise Selahattin Çetiner’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sahil Güvenlik Komutanlığı’nı yapan kişi ise Tümamiral Mustafa Turunçoğlu olmuştur.”

İlk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Mustafa TURUNÇOĞLU

Ayrıca bkz:

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın sahibi kim?

Bugün Sahil Güvenlik Komutanlığı tamamiyle İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırken, savaş durumunda ihtiyaç olduğu kadarı Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılmaktadır. Deniz Kuvvetleri’ne katılma durumu için son sözü Bakanlar Kurulu söylemekte, TSK veya Deniz Kuvvetleri sadece talepte bulunabilmektedir. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın personeli ise deniz subayları arasından seçilmektedir.

Mülkiyeti cinsinden konuşacak olursak Sahil Güvenlik Komutanlığı bir kamu kuruluşudur ve Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir. Günümüzde Sahil Güvenlik Komutanlığı görevi Tuğamiral Ahmet Kendir tarafından yürütülmektedir.

Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet KENDİR

Son olarak; merak edenler için 1982’deki kuruluşundan itibaren olacak şekilde görev yapmış olan Sahil Güvenlik Komutanları’nın listesi şu şekildedir (Komutanların görev yaptığı dönemdeki rütbeleri yazılmıştır):

  1. Tümamiral Mustafa TURUNÇOĞLU (24 Ağustos 1982 – 16 Ağustos 1984)
  2. Tümamiral İlhan ARAN (13 Ağustos 1984 – 13 Ağustos 1986)
  3. Tümamiral Çetin ERSARI (13 Ağustos 1986 – 12 Ağustos 1988)
  4. Tümamiral Aydan EROL (12 Ağustos 1988 – 13 Ağustos 1990)
  5. Tümamiral Ekmel TOTRAKAN (13 Ağustos 1990 – 14 Ağustos 1992)
  6. Tümamiral Niyazi ULUSOY (14 Ağustos 1992 – 10 Ağustos 1994)
  7. Tümamiral Aydın CANEL (10 Ağustos 1994 – 14 Ağustos 1996)
  8. Tümamiral Alper Çetin TEZEREN (14 Ağustos 1996 – 19 Ağustos 1998)
  9. Tümamiral Yalçın ERTUNA (14 Ağustos 1998 – 14 Ağustos 2002)
  10. Tümamiral Engin HEPER (14 Ağustos 2002 – 12 Ağustos 2005)
  11. Tümamiral Can ERENOĞLU (12 Ağustos 2005 – 12 Ağustos 2008)
  12. Tümamiral Atilla KEZEK (12 Ağustos 2008 – 12 Ağustos 2009)
  13. Tümamiral İzzet ARTUNÇ (12 Ağustos 2009 – 10 Ağustos 2011)
  14. Tümamiral Serdar DÜLGER (10 Ağustos 2011 – 2 Ağustos 2012)
  15. Tümamiral Hasan UŞAKLIOĞLU (2 Ağustos 2012 – 12 Ağustos 2013)
  16. Tümamiral Adnan ÖZBAL (12 Ağustos 2013 – 12 Ağustos 2014)
  17. Tümamiral Hakan ÜSTEM (12 Ağustos 2014 – 16 Temmuz 2016)
  18. Tuğamiral Bülent OLCAY (vekaleten) (16 Temmuz 2016 – 12 Ağustos 2018)
  19. Tuğamiral Ahmet KENDİR (12 Ağustos 2018 – Halen)


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*