Sahara Force India’nın sahibi kim?-Formula 1’in Asyalı yüzü

Formula 1’in sıkı takipçileri olanlar bilir. Halihazırda yarışan ekiplerin sayısı bundan 10-15 sezon öncesine göre epey azalmış durumdadır. Ayrıca sonradan gelen çeşitli kısıtlamalar ve düzenlemeler sebebiyle yarışlar eski formatından epey uzaklaşmıştır. Söz konusu durumlardan özellikle seyirciler, yarışlarda eski zevkin olmamasından dolayı şikayetçi olmaktadır.

Tam da böyle bir zaman içerisinde kurulan Force India; Formula 1’de mücadele vermekte olan en genç takımlardan biridir. Onu farklı kılan etkenlerin başında ise, bugüne kadar Formula 1’de görülmüş takımlardan farklı olarak kökeninin Hint asıllı olmasıdır. Gerçekten McLaren, Ferrari gibi köklü ekipler düşünülürse epey farklı bir profil..

Böyle farklı özelliklere sahip bir ekip olunca da hakkında bahsetmek için daha öncelikli bir hal alıyor. Force India’nın bu ismi almadan önce pistlerde yarıştığı isimler hangileridir? İsim değişikliği ne zaman gerçekleşmiştir? Force India boyunca elde edilmiş olan başarılar nelerdir? İşte yanıtları:

Force India’yı kim kurdu?

Bu ismi almadan önce ekibin Formula 1’deki kökeni Jordan F1 takımına dayanmaktadır. Eski bir F1 pilotu olan Michael Jordan, 1991 yılında Jordan F1 takımını kurmuş ve yıllarca pilot koltuğunda oturduğu yarışlara takım sahibi olarak katılmaya başlamıştır. Eski bir Formula 1 takipçisi olarak Jordan takımını gayet iyi hatırlarım.

Zamanla istenen başarıların gelmemesi ve maddi sıkıntıların başlaması üzerine 2005 yılında takım satılmış ve Midland F1 adını almıştır.

Fakat bundan sonraki aşamalar hiçbir sekilde Jordan kadar istikrarlı olmamıştır. Midland F1 dönemi sadece 2 yıl sürmüş, 2007 sezonuna girerken takım satılmış ve Spyker F1 adını almıştır.

Spyker F1’in pistlerde boy göstermesi ise sadece 1 sezon sürmüştür. Ondan sonrası ise Hint dönemidir denebilir.

Şöyle ki: Sahara Force India; 2008 yılında Spyker F1’in Hintli iş adamı Vijay Mallya ve Hollandalı iş adamı Michiel Mol tarafından satın alınmasıyla kurulmuştur.

Sahara Force India’nın kurucuları: solda Vijay MALLYA, sağda Michiel MOL

Force India dönemiyle beraber nihayet tekrardan bir istikrar kazanılmıştır ve 2016 yılına geldiğimizde takım hala yarışlara katılmaya devam etmektedir.

Takımın ilk pilotları ise tecrübeli İtalyan pilot Giancarlo Fisichella ve Adrian Sutil olmuştur.

Force India başarıları

Formula 1’e giriş yaptığından beri 163 yarışa katılan Force India; kariyeri boyunca 5 kez podyum görmüş ve 1 pole pozisyon kazanmıştır. 2015 sezonunu da 136 puanla 5. srada tamamlayan ekibin bundan önceki isimlerden daha başarılı bir tablo çizdiği kesindir.

Lastik markası olarak Pirelliyi tercih eden ekip VJM09 model şasi kullanırken, motor seçimini ise Mercedes PU106C olarak yapmıştır.

2016 yılındayken Sahara Force India adına yarışan pilotlar şu şekildedir:

  • Sergio Perez
  • Nico Hülkenberg
  • Alfonso Celis Jr. (Test pilotu)
  • Nikita Mazepin (Test pilotu)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*