Sadece aptallar 8 saat uyur kitabını kim yazdı?

Son yılların en çok bilinen kişisel gelişim kitaplarındandır şüphesiz… Tabii ki yazar Erdal Demirkıran da en çok bilinen kişisel gelişimcilerden biridir. Bir insanın aslında günde kaç saat uyumasının yeterli olduğuna dair çığır açacak araştırmaların ve yazıların olduğu bu kitabın yanı sıra “Yerim seni ÖSS”, “Adam dediğin benim gibi olur” gibi kitaplarıyla da isminden epey söz etmiştir.

“Sadece Aptallar 8 Saat Uyur” kitabının yazarı Erdal DEMİRKIRAN

Erdal Demirkıran’ın kitaplarının isimleri veya gerçek hayatında yaptığı hamleler (dünyanın en akıllı insanı olduğuna dair noterden onay alması gibi); ilginç olmakla beraber aslında ortak bir noktaya sahiptir: Her bir kitap veya her bir söz dışarıdan bakıldığında kibirli, kendini üstün gören veya narsist bir izlenime sahip olsa da okunduğunda aslında çalışmanın ve çabalamanın ne kadar önemli etkenler olduğuna, övünmeyi veya yakınmayı bırakarak çalışmanın önemine dikkat çekmeye çalışan yarı muzip, yarı ciddi iletişim yöntemleridir hepsi..

Bu yazımızda ele aldığımız Sadece aptallar 8 Saat uyur kitabının konusuna değinecek olursak kitap; bir insanın günde kaç saat uyuması gerektiğinden, bir gecede 8 saat uyumanın aslında gerçekten gerekli olup olmadığına kadar uyku konusundaki tüm tabuları sorgulayan ve bunu eğlenceli bir olay örgüsüyle yapan bir hikayeden oluşmaktadır. Yazar günlük azami uyku ihtiyacına dair araştırmanın yanı sıra uyku süresini kısaltmak isteyenler için tavsiyelerin ve örnek antrenman programlarının bulunduğu bazı çizelgeleri, öğütleri eklemeyi de ihmal etmemiş tabi..

Eğer siz de istemediğiniz halde bir günde çok fazla uyumaktan, buna rağmen uyandığınızda kendinizi zinde hissedememekten, çok çalışkan süper insan olmak isteyip de uyku sorununuzdan dolayı olamamaktan şikayetçiyseniz oturun bu kitabı bir okuyuverin derim. İyi ya da kötü mutlaka düşüncelerinize katkısı olacaktır. Öyle uzun bir zaman ayırmanıza da gerek yok, emin olun bir solukta bitireceksiniz.

Yazımızı da size Erdal Demirkıran’ın “Sadece Aptallar 8 Saat Uyur” adlı kitabından birkaç küçük alıntıyla bitirelim:

“Başarılı insanlar az uyumazlar; az uyuyan insanlar başarılı olurlar”

“…..

Sizinle her karşılaştığımda aynı şeyleri istiyorsunuz. Hep çok paranız olsun istiyorsunuz. ‘Bu kadar parayı ne yapacaksın?‘ dediğimde de cevap veremiyorsunuz. Hiçbirinizin ideali yok! Şimdi ‘100 milyon doların olsa ne yapardın?‘ diye sorsam, eminim, cevap veremezsin. Buna rağmen ‘para’ aklınıza gelen ilk şey oluyor her seferinde.

….

“… Çünkü her insan hayatını bir fanusun içinde yaşamak zorundadır. Fanusu büyütense sadece beyinlerdir ki insanın sığdığı her fanusa beyni de mutlaka sığar.”

“Eğer gideceğin yerin bir sınırı varsa, eğer yapacaklarının bir sınırı varsa, eğer bir gün mutlaka bir sonla önün kesiliyorsa… Sen ömrün boyunca daima bir fanusun içindesin demektir.”

“….

Çünkü dostum hazır bir sistemin kucağında doğdu, doğdun… Sordun sormadın. Sana ‘Erişkin bir insan 8 saat uyumalıdır!‘ dediler. İnandın. Araştırdıklarını söylediler, iyice inandın. Hiç düşünmedin, ‘Ya yanlışsa!‘ demedin hiç! ‘Kimdi acaba o taşı o kuyuya atan salak?‘ Bunlarla asla ilgilenmedin; çünkü işine gelen buydu. Uyumak çok keyifliydi. Ne borcunu hatırlıyordun, ne de kötü giden işlerini… Ne babanın kalp problemi geliyordu eklına ne de annenin ağrıyan dizleri ve ne de çocuğunun eksik olan lego taşı. Uyumak, kaçmaktı senin için. Ne de güzel oluyordu güneş batınca!

….

“… Peki bu nasıl bir akıl ki yeni gün gecenin tam ortasında başlıyor? Bu nasıl bir takvim ki zifiri karanlıkta gün dönüyor. Güneş saat 6’da doğarken, gecenin saat 12’sine sıfır demekle ne yapmış oluyorsunuz?…”

“….

Bunları haklı olmak için söylememiştim. Ayrıca haklı olmaktan nefret ediyorum. ‘Haklısın!’ Haklıyım da ne oldu? Benim haklı olmam sana ne kattı? Yanlışı düzeltemediğin sürece benim haklı olmamın kime ne faydası var?

…”

“… Sen de en az benim kadar harikasın; ama bir farkla… Sen düşünmeyi reddeden harika bir salaksın… Birazcık düşünsen okullarla, işyerlerini, fabrikaları, bankaları aynı saatte açıp sonra da ‘Trafik neden bu kadar kalabalık?‘ demezdin…”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*