Sabaton’u kim kurdu?-İsveç’ten bir power metal grubu

İskandinav kökenli metal gruplarının genelde folk/viking/pagan tarzında müzik yapmasının aksine Sabaton; neredeyse tamamen power metal tarzında besteler yapmakta ve şarkılarını da normal vokal şeklinde sergilemektedir. Bazı şarkılarından illa ki power matelden farklı olarak senfonik metal, thrash metal gibi alt dallardan alıntılar bulunsa da büyük resme baktığımız zaman Sabaton; İsveç’te kurulmuş bir power metal grubudur.

Her ne kadar viking ve folk metal tarzına uzak olsalar da Sabaton’un birçok şarkısında yakın tarihe dair meseleleri konu aldığı görülür. Bunlardan dünyaca bilinen en güzel örneği şüphesiz ki Hitler’in hayatının anlatıldığı “Hitler: The Rise of Evil” adlı belgesel için besteledikleri “Rise of Evil” şarkısı olmuştur. Bunun dışında İkinci Dünya Savaşı’nda Rusya’nın Alman kuşatması altında çok zor durumda kaldığı zamanların anlatıldığı “Stalingrad” parçası; hatta Gelibolu Savaşı’nın konu alındığı “Cliffs of Gallipolli” gibi şarkıları da 1900’ler sonrasının dünya tarihini özgün bir yaklaşımla ele almaktadır.

1999 yılında kurulan Sabaton; aradan geçen yıllar boyunca illa ki bazı üye değişiklikleri geçirmiş ve kadrosunda yenileme yoluna gitmiştir. Son halini sayacak olursak Sabaton üyeleri şu şekildedir:

Joakim Broden (vokal, klavye)

-Par Sundström (bas gitar)

-Thorbjörn Englund (elektro gitar, geri vokal)

-Chris Rörland (elektro gitar, geri vokal)

-Hannes van Dahl (bateri)

İlk stüdyo albümlerini 2005’te yapan Sabaton’un albümleri ise şunlardır:

-Primo Victoria (2005)

-Attero Dominatus (2006)

-Metalizer (2007)

-The Art of War (2008)

-Coat of Arms (2010)

-Carolus Rex (2012)

-Heroes (2014)

Aşağıdaki klip de Gelibolu Savaşı’nda ölen binlerce Türk ve Anzak askerinin anıldığı “Cliffs of Gallipolli” şarkısına aittir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*