Sabancı Üniversitesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin ilk bölümsüz üniversitesi!

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Sabancı Holding‘in girişimleriyle kurulmuş bir vakıf üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi; hem eğitim sistemi hem de eğitim kalitesi yönünden mutlaka dikkat edilmesi ve örnek alınması gereken eğitim kurumlarından biridir.

“Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek” sloganıyla öğrencilerine eğitim vermeye başlayan üniversite; 2000’li yıllara gelmeden kurulmuş olmasıyla da kendini diğer birçok özel üniversiteden ayırmaktadır.

“Nedir Sabancı Üniversitesi’ni bu kadar farklı yapan?” diye soracak olursak kısaca okulun kuruluş zamanlarına ve benimsediği eğitim tarzına değinmemiz gerekir:

Sabancı Üniversitesi ne zaman kuruldu?

Öncelikle kayda geçmesi gereken bilgiyi söyleyelim: Sabancı Üniversitesi; 1999 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı öncülüğünde eğitim vermeye başlamıştır. Ama bildiğiniz gibi bir üniversitenin kurulması genelde ilk girişimlerin başlamasından yıllar sonrasını bulabilmektedir. Sabancı Üniversitesi içi de bu kural değişmemiş; 1994 yılında başlayan çalışmalar 1999 yılında meyvesini vermiştir.

1999 yılından 2009 yılına kadar görev yapan Sabancı Üniversitesi’nin ilk rektörü ise Prof. Dr. Tosun Terzioğlu olmuştur.

Sabancı Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Tosun TERZİOĞLU (1942 – 2016)

Liberal Bilimler Tarzı Eğitim

Sabancı Üniversitesinin öğrencilerini eğitmek için uygun gördüğü bu model; kesinlikle tüm üniversitelerce benimsenmesi gereken eğitim modelidir. Nedir peki liberal bilimler tarzı eğitim? Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Bu sistemde bildiğiniz … mühendisliği, tıp, hukuk, mimarlık gibi direkt olarak lisansını tamamlayacağınız bir bölüm yoktur. Bu yönü sebebiyle Sabancı Üniversitesi “Türkiye’nin ilk bölümsüz üniversitesi” unvanıyla da anılmaktadır.

Bölümsüz üniversite olması şunu ifade etmektedir: Öğrenciler ilk yıldan itibaren bütün bölümlerin temelini görebilecekleri nitelikte derslere girmekte; diplomasını almak istedikleri bölüme 2. sınıfın sonunda karar vermektedirler. Kabaca örnek vermek gerekirse ilk olarak mühendisliğin hayat bilgisini öğrendiğiniz bir genel mühendislik fakültesinde okuduğunuzu; makine, uçak, gemi gibi uzmanlık alanınızı da burada kazandığınız tecrübeler ve yaptığınız gözlemler sonucu sonraki senelerde seçtiğinizi düşünün. Birçok kişinin 3. hatta 4. sınıfa geldiğinde bile başka alanlara ilgi duyduğunu fark etmesini hesaba katarsak; öğrencilerin yıllarını verimli kullanabilmeleri açısından çok daha iyi bir sistemdir.

Evet; bu esaslara göre Sabancı Üniversitesi’nde öğrenciler ilk önce İngilizce yeterlik sınavına girmekte; geçemeyenler hazırlık okumakta geçenler de şu temel dersleri görecekleri 1. sınıfa başlamaktadır:

-İnsan ve Toplum

-Devrim Tarihi

-Türk Dili ve Edebiyatı

-Doğa ve Bilim

-Matematik

-İngilizce

Bundan sonra ise alan biraz daha daralır ve 2. sınıfta öğrenciler mühendislik, tıp gibi genel alanlara yönelirler. Öğrenciler burada seçtikleri alana göre giriş dersleri almaktadır. Üniversitenin bizzat verdiği örneği nakledersek “endüstri mühendisliği okumayı düşünen fakat ekonomiyi ve bilgisayar mühendisliğini de merak eden” birisi şu dersleri alır:

-Endüstri Mühendisliğine Giriş

-Lineer Cebir

-İstatistiğe Giriş

-Mikroekonomiye Giriş

-Oyun Teorisine Giriş

-Bilgisayar Mühendisliğine Giriş

2. sınıf sonunda ise öğrenci artık bir diploma programına karar vermek durumundadır. Verdiği karara göre 3. ve 4. sınıfta sadece seçtiği lisans bölümüne yönelik dersler alır ve eğitimini tamamlar. Sabancı Üniversitesi’nin diplomasını verdiği lisans programları şu şekildedir:

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi:

-Ekonomi

-Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı

-Kültürel Çalışmalar

-Toplumsal ve Siyasi Bilimler

-Yönetim Bilimleri

-Uluslararası Çalışmalar

Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi:

-Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği

-Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik

-Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik

-Mekatronik Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Üretim Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği

Sabancı kampüsü nerede?

2016 yılına geldiğimizde rektörlüğünü A.Nihat Berker’in yaptığı Sabancı Üniversitesi’nde 3500’ü aşkın öğrenci ve 350’ye yakın akademisyen bulunmaktadır.

Bu kaliteli eğitim kurumunun ana kampüsü ise Tuzla’dadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*