Rusya’yı kimler kurdu?

Tarih derslerinden Osmanlı’nın duraklama döneminden itibaren en çok muhatabı olduğu devletlerden birisi olmasıyla ve SSCB yönetimiyle gayet yakından tanıdığımız Rusya’nın bir devlet olarak ortaya çıkması 12 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu tarihten evvel elimizde olan verilerin sınırlı olması sebebiyle Rus devletinin tarihi hakkında kesin bir kanıya varılamamaktadır.

Şurası kesindir ki Ruslar’ın atalarını birçok balkan devletinin olduğu gibi Slavlar oluşturmaktadır. Özellikle de doğu slavları bizzat Ruslar’ın ataları denilebilir. Doğu Slavları ise elimizde net veriler olmamasına rağmen 12. Yüzyıldan çok daha evvelki tarihlerdeb beri bu bölgede olduğu bilinmektedir. Orta Asya’nın uçsuz taygalarında düzensiz bir şekilde yaşamakta olan bu Slavlar’ın tarih sahnesine “Ruslar” olarak çıkması “Kiev Knezliği” ile başlar. Knezlik ise bizdeki beyliğe benzer şekilde kurulan yerel idarelerin ismidir. Fakat bu Kiev Knezliği talihsiz bir zamanda kurulmuş ve 1200’lü yıllarda gelen Moğol İstilasından nasiplenerek yıkılmıştır.

Kiev’in ardından Moskova’da bir knezlik kuran Ruslar(14. Yüzyılda) burada gelişme şansı bulmuştur ve giderek yayılmıştır. Başkent Moskova’nın tarihsel süreçteki gelişimi işte taa buradan başlamaktadır. Zamanla sınırlarını genişleten Rusya Devleti bir zaman sonra artık Çarlık statüsüne geçer ve “Rusya Çarlığı” olarak anılır(1500 yıllardan itibaren).

Çarlık döneminden itibaren gerek Avrupa gerek Osmanlı Devleti gerekse Orta Asya Türkleri ve hatta Alaska’ya kadar adını duyurmaya başlayan Rus Çarlığı 1721 yılından itibaren yeni bir dönüm noktası yaşamış ve resmi olarak “Rusya İmparatorluğu” olmuştur.

Devletin isminde ve formatında köklü değişiklik yapan 1. Petro zamanında Devlet gerçekten radikal değişiklikler yaşamış; bunlardan en önemlisi devletin giderek daha fazla batılılaşması ve modernleşmesi oluşmuştur(yani bu Dünya’da batılı olmadığı halde batıyı esas alarak gelişmeye çalışmış olan tek millet biz değiliz).

Rusya İmparatorluğu 20. yüzyıla kadar görkemli bir şekilde varlığını sürdürmüş; fakat 1917’de gerçekleşen Bolşevik Devrimi ile imparatorluk yıkılarak imparatorlukla aynı sınırları kapsayacak şekilde meşhur “Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği(SSCB)” kurulmuştur.

Günümü anlamdaki Rusya’yı kim kurdu?

Bundan sonrası ise hepimizin bildiği yakın tarihtir. Değişen şartlara uyum sağlayamayan SSCB; Batı bloğuna karşı doğu bloğunu sağlam tutamamasıyla karanlık bir sürece girer. Sonunda bu süreç 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla sonuçlanır. Bünyesinde bulunan birçok devlet bağımsızlığını ilan eder ve Ruslar da Rusya Federasyonu’nu kurmuştur.

Bugün hala varlığını sürdüren Rusya Federasyonu’nun ilk devlet başkanı Boris Yeltsin’dir. Başkan Boris bir nevi Rusya’nın kurucularından saylır. Ayrıca yazıyı aşağıdaki güzel caps’la bitirmek istiyorum.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*