RTÜK’ün kurucusu kim?-RTÜK’ü kim kurdu?

Tam adı “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu” olan RTÜK bir kamu kuruluşudur. Ülkemizde faaliyette olan her türlü TV ve radyo medya organlarını denetlemek, Türkiye’deki yayın akışının devlet menfaatlerine ve etik kurallara göre ilerlediğinden emin olmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin var ettiği bir kuruldur.

RTÜK’ün kurucusu kim? RTÜK ne zaman kuruldu?

RTÜK’ün kuruluşu 21. yüzyıla yakın bir tarihtedir. Neden? Çünkü zaten ülkemizde radyo ve televizyon yayınlarının yoğun bir şekilde başlaması 1990’lara denk gelmiştir. Bu zaman periyodunda bulunan 1993 yılına bakarsak; Türkiye’de var olan özel TV ve radyo kuruluşlarına yönelik olarak bir Anayasa değişikliği yapıldığını ve özel kanalların da yayın yapmasına izin verildiğini, hemen bir yıl sonrası olan 1994’te ise tüm bu kuralları denetlemek için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun kurulduğunu görürüz. Yani şöyle özetleyebiliriz:

“RTÜK, 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur. 1994 yılındaki TC Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel iken, Tansu Çiller ise Başbakandır.”

“2019 Temmuz’da iken RTÜK’ün Üst Kurul Başkanlığını, kısacası RTÜK Başkanlığı görevini Ebubekir Şahin yürütmektedir.”

RTÜK’ü kim kurdu?, RTÜK’ün kurucusu kim?, RTÜK ne zaman kuruldu? gibi soruların cevabı bu şekildedir. Ayrıca meraklısına ek bilgi olarak RTÜK; 1994 yılında yürürlüğe giren Mülga 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunu’nun yürürlüğe girmesi vesilesiyle kurulmuştur.

Geçmişten günümüze RTÜK Başkanlarının listesi ise şu şekildedir:

  1. Ali BARANSEL (16/05/1993 – 24/05/1996)
  2. Güneş MÜFTÜOĞLU (29/05/1996 – 05/03/1997)
  3. Prof.Dr.Orhan OĞUZ (05/03/1997 – 05/12/1997)
  4. Prof.Dr. İbrahim Agah ÇUBUKÇU (05/12/1997 – 12/05/1998)
  5. Kutlu SAVAŞ (12/05/1998 – 30/05/2000)
  6. Sedat Nuri KAYIŞ (01/06/2000 – 01/06/2002)
  7. Fatih KARACA (04/06/2002 – 15/07/2005)
  8. Dr.A.Zahid AKMAN (15/07/2005 – 15/07/2009)
  9. Prof.Dr.Davut DURSUN (15/07/2009 – 15/07/2015)
  10. Arif FIRTINA (22/07/2015 – 25/11/2015)
  11. Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA (25/11/2015 – 23/01/2019)
  12. Ebubekir ŞAHİN (23/01/2019 – Halen)

UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*