Royal Bank of Canada’nın kurucusu kim?-Kanada’nın en büyük bankası

İsminden de az çok tahmin edildiği gibi Royal Bank of Canada (RBC); geçmişten günümüze devletin yoğun destekleri ile var edilmiş, hükümetlerin bankacılığa ve kapitalizme adapte olduğu zamanlardan bu yana gelişim göstermiş Kanadalı bir bankadır. Kanada’nın en büyük bankası olma sıfatını da bu geçmişine ve tecrübesine ek olarak sermayesinin, faaliyet alanının, müşteri sayısının büyüklüğüne de borçludur.

Kuruluşunda o zamanki Kanada’nın tüccarlar, nakliyeciler, balıkçılar, vs. birçok iş kolu için önemli bir ülke olmasının rolü büyük olsa da günümüzde son derece modern bankacılık hizmetleri sunan bu finans devinin kuruluşunu, patronlarını ve sahiplerini ele alalım:

Royal Bank of Canada’yı kimler kurdu?

Böylesine eski bir bankanın kuruluşuna değinmek için takvimlerimizi yine 1800’lü yıllara ayarlıyoruz. Neredeyse her ülkede bir bankanın kurulduğu dönem malum…

Kanada’da balıkçılık ve kerestecilik ile geçinen iş adamları; paralarını daha verimli işletmek, daha karlı yatırımlarda kullanabilmek için bir banka olması gerektiğini fark etmişler; Nova Scotia bölgesinde böyle bir girişimin olması için destek vermişlerdir. Bu çabaların ve teşviklerin bir sonucu olarak 1864 yılında; Halifax şehrinde, “Merchants Bank of Halifax” adında bir banka kurulmuştur. “Halifaxlı Tüccarların Bankası” gibi kulağa garip gelen bir biçimde Türkçeleştirebileceğimiz bu banka Royal Bank of Canada’nın ta kendisidir.

5 yıllık bir yerel tecrübeden sonra Merchants Bank of Halifax 1869 yılında federasyondan yetki belgesi alarak yeni bir statüye kavuşmuş; bunu 1870-80’li yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüme izlemiştir. 1894 yılında Newfoundland’da bulunan iki büyük bankanın iflas etmesi üzerine RBC buraya da şubeler açmış; böylece kendi eyaleti dışındaki ilk ciddi atılımlarını gerçekleştirmiştir.

1900’lere gelindiğinde artık Kanada’nın tüm önemli merkezlerinde faaliyet gösterir bir konumda olan banka; 1901 yılında ismini Royal Bank of Canada olarak değiştirmiş; merkezini de Halifax’tan Montreal’e taşımıştır.

Eski bir Royal Bank of Canada binası

1900-20 yılları arasında artan para gücüyle doğru orantılı olarak RBC’nin ilk işi; ülkedeki büyüme potansiyeli olan bankaları satın almak olmuştur. Böylece elinde çok ciddi bir bankacılık gücü toplayan RBC yetkilileri; önlerindeki yüzyıla emin adımlarla, büyümeye hazır bir şekilde girmişlerdir.

Günümüze gelinceye kadarki dönem de Royal Bank of Canada’nın sürekli yeni şubeler açması, yeni bankalar satın alması, yurt dışına açılması, yapısı modernize etmesi gibi adımlarla geçmiştir.

Royal Bank of Canada’nın sahibi kim?

Tarihler 2016’yı gösterirken 1 trilyon Kanada Doları’na yakın varlığıyla Kuzey Amerika’da bir bankacılık ve finans imparatorluğu haline gelen RBC; 75.000 cıvarı çalışanı ile tüm dünya çapında hizmetlerine devam etmektedir.

Toronto ve Montreal olmak üzere iki önemli şehirde merkezi bulunan Royal Bank of Canada’nın günümüzdeki yönetim kurulu başkanı ve CEO’su David I. McKay’dir.

Kanada’nın en büyük bankası olma unvanını uzunca bir süre koruyacak gibi gözüken bu kuruluşun 16 milyondan fazla müşterisi bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*