Bild Gazetesi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en çok okunan gazetesi

Twitch kimindir?-Oyun oynarak para kazandıran Twitch’i kim kurdu?

ARD’nin sahibi kim?-Almanya’nın ilk kamu kanalının kurucusu

ZDF’nin sahibi kim?-Tüm Almanya’nın en çok izlenen bu TV kanalını kim kurdu?

Rome dizisinin senaristi kimdir?

Filmler (Kim Çekti?), SANAT 13 Mayıs 2016

Bugüne kadar izlediğiniz Roma ile ilgili tüm dizileri, filmleri bir kenara bırakın. ABD-İngiliz-İtalyan yapımı tarihi dizi olan Rome; sizi şimdiye kadar görmediğiniz kalitede ve gerçekçilikte bir hikayeye götürecek. Şahsen bugüne kadar izlediğim Roma filmleri sebebiyle bu diziye de ön yargıyla yaklaşmıştım. Fakat yapım ekibi Roma’nın o meşhur sarayı ve entrikası ile savaşı ve kahramanlığı o kadar iyi şekilde bir araya getirmiş ki; izledikten sonra Roma tarihini araştırma isteği duyacaksınız.

Rome dizisinin yapımcısı

Julius Cesar ve Pompey Magnus arasında geçen mücadele dönemini konu alan Rome; senaristliğini John Milius, William J.MacDonald ve Bruno Heller’in paylaştığı; yapımcılığını ise Bronu Heller , John Melfi, Anne Thompoulos, William J.MacDonald ve John Milius gibi kalabalık bir kadronun üstlendiği tarihi drama dizisidir. 

Ayrıca dizide Marco Polo‘nun ekibinden hatırladığımız Alik Sakharov’un da göre alması sebebiyle; Rome’un tarihi diziler konusunda tecrübeli insanlarca yaratıldığını söyleyebiliriz.

Rome konusu

Az önce söylediğimiz gibi dizi; Pompey ve Sezar’ın ülkeyi beraber yönettiği çağdan başlamaktadır. Pompey’in iç işlerini ve halkın idaresini üstlendiği devlette Sezar; askeri kanadın sorumlusu olarak fetih üstüne fetih yapmaktadır. Zaten dizinin ilk bölümü de Sezar’ın Alesia Kalesi’nde kırdığı direniş sonucu tüm Galya’yı ele geçirmesiyle başlamaktadır. Tabii ilerleyen bölümde aralarında anlaşmazlık başlayacak ve Sezar tüm ülkeyi ele geçirecektir. Spoiler değil korkmayın, sabit bir tarihi bilgi bu…

Ama dizinin senaryosunu renklendirmek açısından karakterler bunlarla sınırlanmamış. Dizide halk tabakasının rolleri olarak nitelendirebileceğimiz Lucius Vorenus ile Titus Pullo; Galya seferinde tanışmış 13. lejyon askerleridir. Rütbe olarak Vorenus’un yüzbaşı, Pullo’nun ise ceza almış disiplinsiz bir er olmasına rağmen bu ikili sivil hayatta sıkı bir dostluk kuracak ve beraber birçok iş başaracaklardır.

Sezar reyiz

Sezar reyiz

Başlangıç senaryosu böyle olan Rome; bölümler ilerledikçe gerçek tarihi verilere yapılan süslemeler eşliğinde kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden devam edecektir.

Rome oyuncuları:

Dizideki dört önemli karakteri sayarsak Titus Pullo karakterini Kevin McKidd; Lucius Vorenus’u Ray Stevenson, Julius Cesar’ı Ciaron Hinds, Pompey Magnus’u ise Kenneth Cranham canlandırmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.