Romano Botta’nın kuruluşu-Rusya’da bir Türk tekstilci

Yurt dışında iş yapan ve bir bakıma uluslarası çapta ülkemizi temsil eden kurumların çoğu kuruluş ve gelişim aşamalarını Türkiye’de tamamladıktan sonra dünyaya açılmışlardır. Yabancı ülkelerde tanınan Türk firmalarının geçmişini incelerseniz; en azından %80’inin önce ülkemizde tamamen tanınır konuma geldiğini, ondan sonra ihracata veya yurt dışı mağazacılığa başladığını görürsünüz. Ama bazıları vardır ki; gerek ilgili oldukları sektörün yurt dışında önü daha açık olduğundan, gerekse Türkiye’de uygun ortamı bulamadığından dolayı gelişimini de gurbet ellerde tamamlamak zorunda kalmıştır.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’da yükselişe geçen bir diğer Türk olan Erman Ilıcak ve Rönesans Holding hakkında da bir yazı yazmıştık. Bu yazımızın konusu olan Romano Botta markası da ağırlıklı olarak Rusya’dan. Ama farklı olarak, kendilerinin kökeni ve halihazırda faaliyet alanı tekstil ile hazır giyimdir.

Romano Botta’nın kurucusu kimdir?

İsmini duyunca hiç de Türk markası olduğunu tahmin etmezsiniz değil mi?… Bir acayiplik yok merak etmeyin. Birazdan inceleyeciğimiz üzere Romano Botta ismi; uluslararası çapta kolaylık kazanmak için alınmış bir isim hakkıdır.

Kuruluşuna inecek olursak; Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine geçmemiz gerekiyor. Yani Romano Botta’nın kurucusu olan Mahmut Kanpak‘ın memlektine..

1932 yılında Siverek’te dünyaya gelen Mahmut Kanpak; burada geçirdiği çocukluk ve gençlik yıllarından sonra öğrendiği meslek olan terzilikte şansını İstanbul’da deneyen Anadolu’nun azimli ve çalışkan girişimcilerinden biridir.

İstanbul’daki ilk dükkanını 1956 yılında Fatih’te açan Mahmut Kanpak’ın; İstanbul ile ilk tanışması askerlik yıllarında olmuş. Askerliğini İstanbul’da yapan ve o esnada burada çok daha iyi işler başarabileceğini fark eden Kanpak; ta o zaman planladığı bu hamleyi 24 yaşındayken başarmış ve küçük bir terzi dükkanında ısmarlama takım elbise üretimi ile faaliyetlerinde başlamıştır.

Bütün bu hızlı ve umutlu başlangıca rağmen 1960-70 yılları arasında anarşi dönemi ve darbelerden Kanpak’ın ticari kariyeri de etkilenmiş; İstanbul’da işler durma noktasına geldiği için memleketine dönmek zorunda kalmıştır.

Neyse ki 1970’lerde İstanbul macerasına kaldığı yerden devam etme şansı bulan Mahmut Kanpak; burada tekrar dükkanını açmış ve Laleli’de hepimizin bildiği tekstil-giyim cennetinde kendine yer bulmuştur. Ama bu kez terzilikle ve ısmarlama elbiselerle yetinmeyen Mahmut Kanpak; 1975-79 yılları arasında üretimin yanı sıra konfeksiyon ve perakende satış koluna da başlangıç yapmıştır.

İşte bu genişleme; Romano Botta’yı bugün bildiğimiz haline getiren olay olmuştur. 1980 sonrası hem Türk tekstilcileri hem de doğal olarak Romano Botta için adeta bir patlama dönemi olmuştur. Yurt içi pazarda hızla gelişen tekstil sektörü; Araplar başta olmak üzere komşulardan gelen müşterilerle beslenmiş; çok geçmeden de Türk ekonomisinin bel kemiği haline gelmiştir. 1990’lara kadar yakalanan bu ivmeden Romano Botta da nasibini almış ve kendinde yurt dışına açılacak gücü bulmaya başlamıştır. Ayrıca şirketin geçirdiği bir değişiklik olarak 1985 yılında; kurucu Mehmet Kanpak, işleri oğlu Halil Kanpak’a devretmiştir.

Romano Botta’nın sahibi Halil KANPAK

Romano Botta kimin?

1990’lı yıllar; markanın son şeklini almaya başladığı dönemdir. İsmi de dahil olmak üzere…

1990 öncesi dönem için de markadan Romano Botta olarak bahsetsek de bu durum semboliktir. Romano Botta’nın bu ismi alması 1996 yılında gerçekleşmiştir.

“Nedir bu ismin kökeni?” diye soracak olursanız Romano Botta; aslında son derece kaliteli kravat kumaşları üreten bir İtalyan firmasıdır. Aynı zamanda şirketin patronu Halil Kanpak’ın ithalat için de tercih ettiği bir üretici olan Romano Botta; İstanbul tarafından gelen talep ile isminin kullanılması için izin vermiş; böylece Avrupa, Rusya ve diğer ülkelerde tanınmanın daha kolay olmasının önü açılmıştır.

Romano Botta’nın Rusya’da önemli bir çıkış yakalamasının başlıca sebebi de 1990’lardaki müşteri kitlesidir. SSCB’nin dağılmasıyla beraber tam bir karambolün yaşandığı Doğu Blok’u; Rusya başta olmak üzere bir anda gelişmek isteyen onlarca ülke yaratmış, bunun Türk tekstilcilerine yansıması da kalabalık Rus müşteriler olmuştur.

Gelişen olaylar sonucunda müşterileriyle de yakın ilişkiler kuran Halil Kanpak; Rusya’daki ilk Romano Botta mağazasını 1994 yılında bir müşterisiyle ortak olarak açmıştır. Fakat bu girişim Rusya’nın o dönemde girdiği mali kriz sebebiyle başarısız olmuş, proje bir süreliğine askıya alınmak durumunda kalmıştır. Ama en sonunda 2004 yılında Rusya pazarına tekrar giriş yapan Romano Botta; St. Petersburg, Moskova, Kazan, Rostov gibi önemli şehirlerde şubesi olan; Rusya’da ve Laleli’de faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden bir hazır giyim zinciri haline gelmiştir.

Ayrıca Romano Botta; 2012 yılında ünlü İtalyan giyim markası Galvanni’yi de satın almış ve Rusya’nın yanı sıra Ortadoğu, Batı Avrupa, Afrika gibi pazarlarda da kazanç sağlamaya başlamıştır.

Romano Botta’nın sahibi kim?

Türkiye’de pek reklamı olmasa da tüm dünyada son derece büyük işler başaran Romano Botta markasının sahibi Kanpak Tekstil’dir. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını da Halil Kanpak yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*