Rolls Royce’un kurucusu kimdir?-En eski ve en klas otomobil markası

Hepimiz o lüks mü lüks, pahalı mı pahalı araçlarıyla Rolls Royce markasını mutlaka duymuşuzdur. Sonradan böylesine köklü ve klas bir marka için kötü bir sona maruz kalsa da diğer lüks araçlara da pek benzemez Rolls Royce modelleri… Sahip olduğu bir asırlık geçmişte ardından peşi sıra gelen birçok lüks araç üreticisinin aksine Rolls Royce; sadece belli bir kitlenin tercih edeceği ve belli bir kitlenin satın alabileceği sınırlı sayıda modeller piyasaya sürmesiyle tanınmaktadır. Peki alan alamayan herkese ismi mal olmuş bu köklü markanın kurucusu ve sahipleri kimdir? Ardından nasıl bir geçmiş barındırmaktadır? Onu dünyanın en seçkin araba markalarından biri olmaya götüren yol nasıl şekillenmiştir? İşte ana hatlarıyla Rolls Royce markasının kuruluş öyküsü:

Rolls Royce’un sahibi kim?

Bu markanın ilk modellerini üretmesi ve piyasaya sürmesi bundan yaklaşık 110-120 yıl öncesine; henüz Wright kardeşlerin çığır açan icatları olan uçakları dünyaya yeni yeni tanıttığı çağlara dayanır. Bu örneği vermemizin sebebi Rolls Royce’un geçmişte Wright kardeşlerin uçak üretimlerinde önemli bir pay sahibi olmalarıdır.

Kurucularının isimlerine bakacak olursak Rolls Royce; 1906 yılında Charles Rolls ve Henry Royce tarafından kurulmuştur. Yani birçok yabancı köklü markada gördüğümüz mantıkla ortakların soyadlarından esinlenilmiştir. Ama diğerlerinden ayrı olarak Charles Stewart Rolls ve Henry Royce’un herhangi bir akrabalıkları yoktur, sadece iş ortaklarıdır. Birazdan irdeleyeceğimiz üzere birinin mühendislik ve teknik alandaki yetenekleriyle birinin satış-pazarlama uzmanlığı birleşmiş ve yüzyıla damgasını vuran bir otomobil markası yaratmıştır.

Rolls Royce markasının kurucuları: solda Charles ROLLS (1877 – 1910), sağda Henry ROYCE (1863 – 1933)

Rolls Royce’un kurucularının biyografilerine ilk önce arabaların üretiminde önemli emekleri olan Henry Royce ile başlayalım. 1863 yılında İngiltere’nin Peterborough şehrinde dünyaya gelen Royce; çocukluk yıllarını orta halli bir ailede beş kardeşten en küçüğü olarak geçirmiştir. Babasını erken yaşta kaybetmesi üzerine henüz 10 yaşındayken gazete satarak ve postacılık yaparak ailesini geçindiren Royce; 1878 yılında Green Northern Railway adlı bir demiryolu şirketinde teyzesinin maddi yardımları sayesinde çıraklık eğitimine başlamış; böylece gelecekte kendisini ileriye taşıyacak teknik donanımının temellerini atmıştır. 1906 yılında Rolls ile beraber Rolls Royce markasını kuruncaya kadar elektrik ve mekaniğe dair irili ufaklı birçok şirkette çalışan, kendi girişimciliğini de yapan Henry Royce; “Sir” unvanına sahip önemli bir İngiliz mühendisi olarak 1933 yılında vefat etmiştir.

Markanın bir diğer ortağı olan Charles Rolls ise 1877 yılında Berkeley’de doğmuştur. Henry Royce’un tersine daha köklü ve soylu bir ailenin mensubu olarak ilk yıllarını yaşayan Henry Royce da aslında teknik donanımı bulunan ve eğitim kökeni bu yönde olan birisidir. Zaten eğitimini devam ederken bir yandan da arabalara ve bisikletlere merak sarmış; onun döneminde bulunan birçok otomobil ve bisiklet kulüplerine, topluluklarına üye olarak yakın ilişkiler kurmuştur. Charles Rolls’un bu hamleleri kendisinin teknik ve mekanikten çok satış-pazarlama üzerine daha yetenekli olduğunu göstermektedir ki ilerleyen yıllarda bunu kendisi de fark etmiştir. Tıpkı Henry Royce’un yaşadığı birçok iş deneyiminden sonra 1906’da Royce’un yaratıcı tasarımlarına sahip otomobilleri satmak üzere Rolls Royce markasının ortağı olmuştur. Fakat kendisi ne yazık ki bu efsane markanın büyümesini görememiş; 1910 yılında geçirdiği bir uçak kazası sonucu vefat etmiştir.

Rolls Royce kimin?

1920’lere kadar süren şekillenmeden sonra on yıllarca otomobil piyasasında fırtına gibi esen; bununla da kalmayıp Wright kardeşlere ürettikleri uçak motorları, İkinci Dünya Savaşı’nda Birleşik Krallık için ürettikleri zırhlı ve çeşitli askeri araçlar, yine askeri uçak motorları gibi birçok ihale alan Rolls Royce; 1970’lere yaklaşırken bu altın çağına veda etmek zorunda kalmıştır.

1971 yılında Rolls Royce’un resmen iflasını açıklaması üzerine; markanın havacılık ve uçak teknolojisi ayağını İngiliz Devleti satın alarak kamulaştırırken, geri kalan kısım da Rolls-Royce plc ve Rolls-Royce motors olarak ikiye bölünmüştür. Plc kolu otomobil haricindeki güç ve savunma sistemleri gibi konulara odaklanırken, motors ayağı ise otomobil sektöründe faaliyet göstermeye devam etmiştir. 1998 yılında Rolls Royce’un bu kolunun da varlığı sonlanmış; aynı isimle üretim yapmasıyla beraber BMW tarafından satın alınmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*