Rolex’in sahibi kim?-Seçkinlerin saat markası

Dünyanın en lüks ve en bilindik saat markaları arasında Rolex’in ayrı bir yeri vardır. Çünkü diğer birçok lüks marka sadece saat piyasasını sıkı takip eden belirli bir kitle tarafından bilinse de Rolex; kadın-erkek, zengin-fakir herkesin mutlaka ismini duyduğu markalardan biridir. Ayrıca bir Vacheron Constantin kadar olmasa da geçmişi de epey gerilere uzanmaktadır. İşte bu yazımızda; Rolex’in geçmişine değinerek kurucularından, geçtiği aşamalardan ve gelişiminden bahsedeceğiz.

Rolex’in kurucuları kim?

Bugün her ne kadar merkezi İsviçre’de olsa da Rolex; aslen bir İngiliz markasıdır. Alfred Davis ve Hans Wilsdorf adlı kayınbiraderler tarafından kurulmuştur. Ama bugünkü halinden birkaç farkla…

Başlıca farklılığı yazmak gerekirse Rolex markası; Alfred Davis ve Hans Wilsdorf tarafından 1905 yılında Londra’da “Wilsdorf and Davis” ismiyle kurulmuştur.

Rolex markasının kurucuları: Alfred DAVIS (solda), Hans WILSDORF (sağda)

O zamanlar kol saatlerinin üretimi, tamiri ve bakımı üzerine iş yapan mütevazı bir işletme olarak faaliyetlerine başlayan bu dükkan, zamanla üretimlerini lüks kategorisine kaydırmış ve dünyanın en klas üreticilerinden biri olmuştur.

Rolex kimin malı?

Rolex markasının kimin olduğuna değinmeden önce bu ismi büyük bir lüks üreticisi yapan kısma değinmemiz gerekir. Marka için en önemli dönüm noktası şüphesiz ki merkezinin Londra’dan İsviçre’nin Cenevre şehrine taşınması olmuştur. 1919 yılında işlerine saat piyasasının en işlek olduğu ülke olan İsviçre’de devam eden ikili, markaya Rolex ismini de burada vermiştir.

Burada ürettiği lüks saatler ve eşsiz tasarımlar ile kısa sürede adından söz ettirmeyi başaran Rolex; 2000’li yıllara gelene kadar dünyanın en saygın markalarından biri olmuş ve bir seçkinlik simgesi haline gelmiştir.

Saatlerinin eşsizliği ve kalitesinin yanı sıra Rolex’i öne çıkaran en önemli etkenlerden biri de üretim hızıdır. Tüm orijinalliğine rağmen günde 2000 cıvarı üretim kapasitesine sahip olan markanın 7,5 milyar doları aşkın geliri bulunmaktadır.

Günümüzde Rolex’in sahibi ise kökeni ailenin kurucularından Wilsdorf’a dayanan “Wilsdorf Foundation” adlı şirkettir. 3.000’e yakın çalışanı bulunan Rolex’in CEO’su ise Jean-Frederic Dufour’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*