ROKETSAN’ı kimler kurdu?-Savunma sanayisinin füze ve roket tedarikçisi..:)

Savunma sanayisi bir ülkenin her zaman en önemli sanayilerinden biri olmuştur. İç işlerine, uygarlığa yönelik diğer sektörlerin yanı sıra, bir ülkenin dış tehditlere karşı koruma altında olması için yerli ve milli savunma-silah sistemleri çok önemli role sahiptir. Yerli bir askeri üretimimiz olmaması halinde söz konusu ülkenin maruz kalacağı savunmasızlığı, tehlikelere karşı açıklığını varın siz düşünün…

İşte ROKETSAN; bu bağlamda kurulan ve ülkemizin her türlü roket-füze gibi güdümlü sistemlerinin ihtiyacını karşılayan önemli bir savunma sanayi şirketidir. Açılımı “Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olan şirketin birazdan göreceğimiz üzere birbirinden önemli projeleri ve üretimleri mevcuttur.

ROKETSAN’ın kurucuları kim?

Savunma sanayi gibi milli güvenlik açısından son derece önemli bir alan üzerinde çalışan ROKETSAN’ın yönetim şekli, barındırdığı ulusal güvenlik unsurları sebebiyle bir diğer şirket olan ASELSAN ile aynıdır. Yani bir devlet kuruluşudur. Yalnız, ASELSAN’dan 13 yıl sonra kurulmuştur.

Buna göre “ROKETSAN; 1988 yılında, Savuma Sanayi İcra Komitesi kararıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur.” şeklinde bir tanımlama yapabiliriz.

ROKETSAN Genel Müdürü kim?

Merkezi Ankara’da bulunan ROKETSAN’ın 2018 Ekim ayındayken Genel Müdürlük görevini Selçuk Yaşar yürütmektedir. Herhangi bir değişiklik olması halinde okuyucularımız yorum kısmından geri bildirimde bulunurlarsa seviniriz..:)

Günümüzde 2000 cıvarı çalışanı bulunan ROKETSAN; savunma, teknoloji ve yazılım alanında hizmet vermekte olup roket, füze, havan, kompozit, yakıt, çevresel test, simülasyon sistemleri gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Kurulduğu günden bu yana sağladığı gelişme ile sadece Türkiye’ye değil müttefik ülkelere de ürünler pazarlayan, NATO programlarına katılan bir pozisyondadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Olmazsa olmazımız… Gururumuz… İnşallah, daha uzaklara gider, daha yukarılara tırmanır…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*