Rockstar Games’in sahibi kim?-GTA’nın yaratıcısı

Aslında bu güzel insanlar Manhunt, Midnight Club, Bully gibi birçok kaliteli oyunu izlere sunmuş olsalar da biz onları hep GTA ve Max Payne serileri ile tanıdık. Evet; bütün bu kült haline gelmiş oyunlarla çocukluğumuzun önemli hatıralarını süsledikten sonra bir de tasarımcılarının başarı öykülerini incelemezsek olmazdı..

Rockstar Games’i kimler kurdu?

Bundan yıllar yıllar önce adamımızı tepeden görebildiğimiz GTA 1 ve 2 ile namını duyurmaya başlayan Rockstar Games; 1996 yılında İngiliz asıllı oyun tasarımcıları olan Sam Houser, Dan Houser, Terry Donnovan ve Gary Foreman tarafından kurulmuştur.

Sonradan GTA 3’ü gördüğümüzde hepimiz cennete giden yolu bulmuş gibi heyecanlansak da, sonrasında gelen GTA Vice City ve San Andreas ile nirvanaya ermiş gibi hissetmiştik. Ama her şeye rağmen o ikinci oyunun tadı farklıydı değil mi?.. Peki ya o Max Payne serisi?…

Neyse. 20 yıl önce bu dört yazılımcı gencin bir araya gelerek temellerini attığı Rockstar Games; aslında resmi faaliyetlerine 1998 yılında başlamıştır. 1996-98 arasında geçen 2 yıl boyunca şirket daha küçük çapta kalmış; yazılım ve grafik geliştirme aşamasına odaklanarak başlangıç noktasını oluşturmuştur.

GTA, Max Payne ve diğer oyunlar bizlere göstermektedir ki Rockstar Games; kuruluşundan beri FPS alanında uzmanlaşmıştır. Bilmeyenler için FPS; First Person Shooter, yani oyun ekranını kendi gözlerinizle görüyormuşsunuz izlenimi yaratan Counter-Strike tarzının ismidir.

Şimdi de Rockstar Games’in kurucuları olan iki kardeşin hayat hikayelerine göz atalım:

Sam Houser ve Dan Houser kimdir?

Günümüzde şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütmekte olan Sam Houser; 1971 yılında Londra’da doğmuştur. Rockstar Games’teki büyük kardeş olarak çocukluğunu ve gençliğini Londra’da geçirmiş, St.Paul Koleji’nden mezun olduktan sonra da Londra ve Cambridge Üniversitelerinde eğitimini tamamlamıştır.

GTA 3, Vice City ve San Andreas’ın tasarımlarının yanı sıra Max Payne 3’te de büyük emekleri olan Sam; günümüzde Rockstar Games’in merkezinin bulunduğu New York City’de yaşamaktadır.

Küçük kardeş olan Dan Houser ise 1974 doğumludur. Sam gibi St.Paul Koleji’nde okuduktan sonra o farklı olarak üniversite eğitimini Oxford’ta tamamlamıştır. Rockstar Games’in bugüne kadarki tüm projelerinde önemli görevlerde bulunan Dan; şirketin yönetiminde de başkan vekili olarak görev yapmaktadır.

Rockstar Games’in kurucuları: Sam HOUSER (solda), Dan HOUSER (sağda)

Günümüzde önemli bir kültürel öge olan GTA oyununun hikayesi de Sam ve Dan kardeşlerin geçmişiyle yakından ilgilidir. Çocukluklarından beri müzik, sinema gibi tutkuları bulunan kardeşler; gerçek hayat hikayelerinin bir o zan gibi anlatılmasından hoşlanmaktadır. Londra’daki çocuklukları döneminde izledikleri kovboy filmleri de onların bu hikaye tutusuyla GTA profilini birleştirmiş ve modern oyun teknolojisiyle karşımıza çıkarmıştır.

Rockstar Games kimin?

1996’da kuruluşundan iki yıl sonra; 1998 yılında Rockstar Games; Take-Two Interactive ile birleşme kararı almıştır. Günümüzde şirket ismi değişmese de imtiyaz sahibi T2 Interactive’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Bu site harika ya. Harikaaa. Rockstar Games hakkinda en kaliteli bilgi ayni zamanda Turkce. Tesekkurler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*