ROBERT’S COFFE(CAFE-KAFE) KİMİN-SAHİPLERİ KİM?

Robert’s Coffe adıyla bilinen kahve zincirinin öyküsü 1700’lü yıllara uzanmaktadır. Kral Karl adlı isveç kralı, Anders Byystrom adlı isveç’deki Finlandiya Büyükelçisi ve 3. Ahmet padişahlığı dönemi sadrazamı Yusuf paşa ile sonradan gelen daha doğrusu getirilen sadrazam Süleyman Paşa arasında geçmektedir.

1700’lü yılların başında isveç kralı Karl bir konuda Osmanlıya baskı yapmaktadır. Rusya ile Lehistan’ın oluşturduğu ittifaka karşı savaş açması için. Osmanlı sadrazamı Yusuf Paşa ise bu konuya karşı çıkıp savaş açmak bir yana Barış antlaşması imzalamıştır. Bunun üzerine İsveç Kralı Karl Osmanlı Sarayına ajanlarını yollar ve sonunda Sadrazam Yusuf Paşa’yı görevinden ettrir. Öyle ki Saray validelerinden Sultan Gülnüş’ü bile ayartan Kral Karl Osmanlıya istediğini yaptırmak konusunda epey kararlıydı. Yeni gelen sadrazam Süleyman Paşa’nın da tavsiyesiyle Lehistana karşı savaş açıldı ve dolayısıyla Rusya ile olan ittifak sona erdi(1713). Bunun üzerine fırsat bu fırsat diyen İsveç Kralı Karl bir ordu hazırlamak ister(Rusya’ya karşı yürümek üzere). Ancak İsveç’deki “Stockolm Kraliyet Konseyi” adı verilen kuruluş hazinede ordu kurmak için yeterli kaynak olmadığı konusunda bir mesaj iletir Kral Karl’a. Kral ise çareyi Osmanlı’dan borç para almakta görür ve zamanında saraya yerleştirdiği adamı sadrazam Süleyman Paşa aracılığı ile ordu kurmak için yeterli parayı borç alır.

Gün gelir devran döner bizim Türkler zamanında verdiği parayı almak üzere isveç’e gelir. Burada helsinki Valisi olarak görev yapan Anders Byystrom ilk olarak kahveyi hediye olarak getiren Türk’lerden görür.

Bu Anders Byystrom ise meşhur Robert’s Coffe’nin kurucusu olan Paulig ailesinin 7 kuşak öncesinden büyük büyük dedesidir. Kahveyi ilk olarak Türklerden gördüğünü idda eden Robert’s coffe’nin sahibi Robert Paulig İskandinav ülkelerinin kahve ile tanışmasına vesile olan kişidir. Şu anda İskandinav ülkelerinde(Norveç, İsveç, Finlandiya) Starbucks’dan daha yaygın olan Robert’s Coffe zamanında Türkler’den öğrendiği kahveyi Anadolu’ya getirmiştir. Menüsünde 60’dan fazla çeşit kahve bulunan “Robert’s Coffe”‘nün kurucusu sayılan Robert Paulig Fransa’da kahvenin tarihi üzerind üniversite’de yükseklisans yapmıştır. Ayrıca çikolataları kahvenin mucidi olarak bilinen Robert Paulig bunu Fransız aristokratik üyelerinden olan Fransa Kralı 14. louis’in eşi Madame Pompadour’dan gördüğünü söylemektedir.

Kahve menüsünde Bailey’s gibi alkollü içkilerin kahveyle olan karışımını da kullanan Robert’s Coffe ürünleri pahalı olmasına rağmen ülkemizde ilk mağazası olan Suadiye’den tutun Taksim’e kadar tutulmaktadır. Şu anda sermayesi ve kabiliyeti olanlara franchising fırsatı tanıyan Robert’s Coffe Türkiye pazarından mutlu ve umutlu olduklarını belirtmektedir. Gustav Paulig adlı şahıs tarafından ilk olarak 1876 yılında kurulan Robert’s Coffe(Robert’s Coffe ne zaman kuruldu diye sormayın bana) o zamanlarda “Ekvator” adlı tropik kahve yetişimine uygun bir iklimden kahvelerini temin etmekteydi.

Gustav Paulig

Robert’s Coffe’yi kim kurdu?
Gustav Paulig

Robert’s Coffe’nin sahibi kim?
Finlandiya asıllı İsveç’de yaşayan Paulig ailesidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*