ROBERT KOLEJ’İ KİM KURDU

Robert koleji adı verilen efsane okulun günümüzdeki şöhretini sağlaması ve hemen hemen her alanda liderler yetiştirmesi onun namının daha da yayılmasını sağlamıştır. Peki nasıl olduda sanat, akademi, iş dünyası, siyaset gibi alanlarda bu denli bir başarı yakaladı? Robert kolejinin arkasında kimler var? Robert’in kurucusu kimdir?

New York’lu zengin yatırımcı Christopher Robert Kırım Savaşı sırasında tanıştığı inşaat mühendisi ve de mimar olan Cyrus Hamlin ile beraber 1863 yılında Robert Koleji’nin kurulmasına öncülük etmiştir. Christopher adlı yatırımcı Amerika’nın kendi toprakları dışındaki ilk misyoner okulunu açmasını sağlamıştır. Neden ilk olması için Türkiye’yi seçti bilemeyiz ancak o zamanın parasıyla 100 000 dolara yakın yatırım yapan Robert bu okula çok önem vermiştir.

Rumelihisarının yakınındaki; zamanında “Ahmet Tevfik Paşa’ya” ait olan boğaza nazır dev arsayı Ahmet Bey’in yaşlılığında ekonomik anlamda çöktüğü bir dönemde satın olan Robert, buraya ilk Robert kolej binalarını dikmiştir. Öyle ki burası daha sonradan Boğaziçin Üniversitesi’nin kurulması şartıyla Devlet’e bağışlanacaktır.

Robert Collage adıyla bilinen okul ilk başta ortaokul, lise eğitimi yapmaktaydı. Daha sonradan ortaokulların misyoner okulu olarak eğitim yapması yasaklandığı için; arnavutköy’deki Amerikan Kız Robet Koleji’ne tümden taşınmıştır okul(1971).

Arnavutköy’deki Robert koleji arsası 1890’da Arvavutköylü azınlık ailesine mensup birine aitti. Bu arsayı da satın alan Robert Collage Vakfı burada kız erkek karışık olarak lise eğitimine devam etmektedir. Günümüzde lise giriş sınavlarında ilk %1’lik dilime girebilenlerin kaydolabildiği okul, şöhretini halen korumaktadır ve bir çok uzman eğitimci tarafından ülkedeki en kaliteli ve en çağdaş lise eğitimini veren okul olarak nitelendirilmektedir.

Okuldaki binalardan ilkinin adı Robert Koleji’nin kuruluşundaki ilk mimar olan Cyrus Hamlin’nin adını taşımaktadır(Hamlin Hall). Ancak bu yapı şu anki boğaziçi sınırları içinde kalmaktadır.

Birçokları tarafından bir zamanlar ; ajan okulu, vatan haini okul, misyoner okulu diye aşağılansada şu anda günümüzde ülkeye en çok katkıda bulunan isimleri yetiştiren okul olarak varlığını sürdürmektedir.

Robert’i kim kurdu?

Cyrus Hamlin

Robert’i Christopher Robert adlı New York’lu zengin ve de Cyrus Hamlin adlı mimar kurmuştur(1863).

Robert kimindir?

Şu an da halen Robert Vakfına ait olan okul, ülkede MEB bünyesinde faaliyet göstermektedir. Bu vakıf bağışlarla ve gelirleriyle ayakta durmaktadır. Ölmeden evvel, Christopher Robert; servetinin 1/5’ini bu okula bağışlanmasını vasiyet etmiştir(400 000 dolar da vasiyet gereği bağışlanmıştır).


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*