RİXOS OTELİ KİMİN-SAHİBİ KİM?

Yıl 1972 Van ilinin Çaldıran kazasında dünyaya gelen Rixos’un sahibi bu adam, 1984 yılında hanutçuluk yapmaya başlamıştır. (Şimdi hanutçuluk nedir diyenleriniz olabilir, ben söyleyeyim: Turistleri kafileler halinde gezdirirken; belirli komisyon karşılığında anlaşma yapılan yerlere götürmektir. Yani bir nevi turist gezdirerek para kazanma metodudur; ayrıca belirli turistik beldelerde bu yöntem yasaklanmıştır günümüzde)

Hanutçuluğu bırakıp liseye başladığında konfeksiyon ve çanta üzerine bu beyefendinin 2 şirketi var idi. Nasıl bir veletmişse o zamanlar, kendi dediğine göre lise sona geldiğinde o yıllarda 25 bin doları varmış. Bakın 80’li yılların 25 bin dolarından bahsediyoruz burada. Yani şimdikinin 200 bin doları gibi bir şey. Lise bittiğinde Van’daki akrabalarının Antalya’daki halı-kilim dükkanında işe başlayan Fettah Tamince burada alım-satım işinde iyicene kaşarlanmıştır. Ticaretin ince sırlarını öğrenmiştir.

1990 yılına gelindiğinde ise Antalya’da yanında çalıştığı Kayserili patronu ile İsviçre, Avusturya, Almanya gibi yerlerde halı-kilim satmaya başlamıştır. Tabi o sıralar bizim Alamancılar dışında Avrupa’da halıyı-kilimi bilen de yoktuu, satan da… Bu sayede hem para kazanmıştır hem de lisan öğrenmiştir Fettah Bey.

Fettah Tamince

Lise bittikten sonra ve halıcılık işlerini bıraktıktan sonra 1994’de Antalya Kemer’de kuyumcu(mücheverci) dükkanı açan Fettah Tamince kendi dediğine göre ilk milyon dolarlarını burada kazanmıştır. Gelen müşteriler arasında 50 000 $’lık ürün alan Rus asıllı bir tanesine güvenerek parayı almadan ürünü teslim eden Fettah Bey daha sonra’dan bu adam ile Antalya Belek’de ilk arsasını alarak Otel açmıştır.(1999 yılında)

Ardınan kuyumculuk ve halıcılık, hanutçuluk günlerinden edindiği yabancı dostları sayesinde, bu otelcilik işinde iyicene parayı vuran Fettah Tamince Rus asıllı ortaklarının da yardımıyla; 2002 yılına gelindiğinde Beldibi(Antalya) ve Tekirova’daki arsalara ilk Rixos otelini kurmuştur. Bu Rixos otelleri özellikle AKP döneminde inanılmaz büyümüştür. Ukrayna ve Kazakistana da oteller açan Fettah Tamince 2000’li yıllarda arka arkaya Antalya vergi rekortmeni olmuştur. Hatta bu Rixos otelinin diğer hissedarı olan “Fine Otels” şirketi ve “Sembol inşaat” ile bir çok büyük inşaat işine girmiştir bu aralıkta ve çok başarılı olmuştur.

Bir diğer söylentiye göre bu Rixos otelleri aslında Fettah Tamince’ye değil de Ukrayna ve Rus asıllı mafyalara aitti. Ancak ne kadar doğrdur ne kadar yalandır bilemeyiz bunu fakat ortada bir gerçek varki Fettah Tamince gerçekten çok stratejist bir adamdır. Sırrının Yöneticilik , finansman ve müşteri 3’lüsünü tam olarak oturtmaya ve “turistleri anlamaya” borçlu olduğunu söyleyen Fettah Tamince; Van’ın 2000’nin üstü rakımındaki Çaldıran vilayetinden kürt bir ailenin 9 çocuğundan birisi olarak çıkıp; milyarder olmayı başarabilmişir.

Günümüzde “haliç yat limanı ihalesini” 1.3 milyar doları geçkin fiyata kazanan Fettah Tamince’nin şirketleri tüm ihtişamını korumaktadır. Servetine servet katmaya devam eden Fettah Bey, Atatürkçülüğü, Fettulahçılığı ve de Tayyip Erdoğan Hayranlığı ile anılmaktadır( bu 3 ideolojinin aynı anda bulunması da epey şaşırtıcı bulunmaktadır birçokları tarafından). Kendi röportajlarında dediğine göre 3 çocuk babası Fettah Bey servetini gelecekte bir Vakıf kurup buraya bağışlayacaktır… Hadi şimdi gelgelelim “Rixos kimin?” sorusunun cevabına.

RİXOS OTELİ’NİN SAHİBİ KİM: FETTAH TAMİNCE

RİXOS OTELİNİ KİM KURDU?
Fettah Tamince ve ortağı Rus işadamı kurmuştur.

Not: “Rixos”; Antalya’daki Perge antik kentinin, milattan önceki kurucusu sayılan kişinin oğlunun isminden gelmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


11 Comments

 1. Antalya da saygıdeğer işadamidir.Yüzlerce kişiye iş imkanı sunmaktadır şehrimizin gurur kaynağıdır

 2. Fettah bey sadece insanların uzaktan bildikleri ile ibaret ben rixos premium tekirovada villa bölümünde çalışıyorum onu yakından görmek servis yapmak çok ayrı bi gurur çünkü fettah bey antalyada on binlerce kişi ekmek kapısı sağlamaktadır kişilik olarak mükemmel bi insandır….para insanı bozar derler ama fettah bey para kazandikca beyefendiligi artan bi kişiliğe sahip gerçekten Türkiye nin gurur duyacağı bi iş adamıdır kolay gelsin..

 3. oncelikle fettah beye saygilarimi sunuyorum.bu yaziyi okudum ve burdan kendisini tebrik etmek istedim.tekrar saygilar sunuyor ve basarilarin devamini diliyorum.milli zenginlere bu ulkenin ihtiyaci oldugunu dusunuyorum.

 4. Başarı hikayesi mükemmel böyle zeki insanlara hayranım tanışıp tecrübelerinden faydalanmak isterdim yolu açık olsun…

 5. onun gbi kendini bilen patronlardan allah razı olsun
  allah uzun ömürler versin

 6. En önemlisi parayı iyi yönetmiş istihdam sağlamış binlerce insan elinden para kazanıyor takdir edilmeli .

 7. Rixos sanata de odamın balkonunda otururken merak edip bakım dedim riixos şaheseri kime ait diye,gurur duydum bir vanlı olarak bu kadarmi güzel bir hizmet olur harikaaaa kendisini tebrik ediyorum başarılar….

 8. Bende bir Tatvanlı olarak syn FETTAH beyi taktir ediyorum ve ayakta alkışlıyorum!!! Allah yar ve yar yardımcısı olsun yolu daima açık olsun. AntalyaTurizmi denince akla ilk gelen RİXOS Otelleri çönkü o bir marka elit kalite konfur heyecan mutluluk ve huzur dolu RİXOS otelleri ben tatillerimi çoğu zaman RİXOS ötelerin den yana kollanıyorum, RİXOS olmasaydı Ruslar Ukraynalılar Antalya belki bilmezdiler FETTAH beyin çok çok çok katkısı var bu işte ve onu ve kardeşlerini ailesini canı günülden taktir ediyorum başarılar diliyorum hakkında yazılan çizilen çok şey oldu yüce rabim yürü kolum dedimi yürüyor allah kime ne göç vereceğini ne mal para vereceğini iyi biliyor FETTAH bey bey efendi bir insan ve kardeşleride allah daha da fazlasını versin yolunuz daima açıktır iyiki RİXOS VAR allah yar ve yar yardımcınız olsun FETTAH ABİ saygılarımla SERDAR KARADENİZ

 9. Tabiki asil patron fettah bey degil.boyle bir yukselis olamaz.bakin nusret nasil bir rol adamiysa asil patron dogus grubu yani ferit sahenk ise .burda da durum ayni .bakin kirim yillarca ukraynada idi..yillarca kirimda bulundum.en buyuk oteli kiev li iki kardese ait 2500 yatakli yalta coplex oteldi.ama kirim rusyaya gecer gecmez.en buyuk rixsos u yalta da yapdilar..rixos tamamiyla ruslarin dir. Fettah bey rol sahibidir..ama basarimi basaridir …

 10. Sevgili hemşehrim Fettah bey ı kutluyorum başarılarını kıskanıp saldıran insanlar elbet olacak ama Aslan herzaman Aslan dır Bir VAN lı olarak gurur duydum birgün kendisiyle tanışmak ümidiyle Almanya dan saygı ve sevgiler yol un açık olsun güzel Insan varol

1 Trackback / Pingback

 1. MAGİC LİFE OTELİN ESRARENGİZ KURUCUSU VE SAHİBİ KİM? | Kurucusu ve sahibi kim ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*