Renault F1’in Kuruluşu-F1’in Efsane Motor Üreticilerinden

Renault şirketi Formula 1’de 1977 yılından itibaren bazen takım olarak bazen de sadece motor sağlayıcısı olarak dönem dönem yer almıştır. 1977 yılında şirket Formula 1’de takım olarak ilk kez yer almış ve seriye RS01 modeliyle turbo motor anlayışını getirmiştir. 1977 – 1985 yılları arasında merkezi Paris – Fransa’da olan ekibin daha sonra 2002 – 2011 yılları arasında F1’e marka olarak geri dönüşüyle merkezi Oxfordshire – İngiltere’ye taşınmıştır.

Renault F1 1985 yılına kadar oldukça başarılı sezonlar geçirmiş fakat, 1985 yılının sonunda alınan kararla beklenmedik bir şekilde Formula 1’den marka olarak çekilmiştir. Hemen takip eden yılda F1’de çeşitli takımlara motor sağlayıcısı olmuş ve bu misyonunu 2002 yılında F1’e geri dönüşüne kadar da farklı dönem ve periyotlarla devam etmiştir. Seriye ikinci kez girişinde Renault, Benetton Formula takımını 120 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Takım 2005 ve 2006 sezonlarında sürücüsü Fernando Alonso ile sürücüler şampiyonluğunu ve de markalar şampiyonluğunu kazanmış fakat daha sonra Alonso’nun McLaren’e gitmesi ve şampiyon ekibin bir kısmının dağılmasıyla gerileme dönemine girmiştir. Ardından 2011 yılında takım isim değiştirerek Lotus Renault GP olarak seriye devam etmiş, fakat Renault ekibin yalnızca motor sağlayıcılığı görevini üstlenmiştir.

Renault kuruluşundan bu yana ekip olarak kazandığı başarıların yanında motor üreticisi olarak da F1’de oldukça önemli bir konuma sahiptir. Şirket motor sağladığı takımlarla toplamda dokuz sürücüler şampiyonluğu ve on takımlar şampiyonluğu yaşamıştır. Ayrıca motor sağladığı takımlarla beraber 160 yarış kazanan şirket, bu alanda da F1 tarihinde üçüncü sıradadır. Söz konusu ortaklıkların en başarılıları 90’larda Williams ve günümüze yakın Red Bull Racing ile olmuştur.

2015 Formula 1 sezonunda Renault, Red Bull Racing ve Toro Rosso takımlarının motor sağlayıcısı olarak seride yer almaktadır. 2011 Brezilya Grand Prix’inde marka olarak son yarışını ortaya koyan şirketin yakın gelecekte Formula 1’e dönüş planlarının olmadığı belirtilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*