Red Kit’i kim çizdi?-Gölgesinden hızlı silah çeken yalnız kovboy

Sevimli çizgi film edası, cesareti ve zekası, gururlu yalnızlığı, adaletin bekçiliği, suçluların düşmanlığı ile hangimizin gönlünde taht kurmamıştır ki Red Kit?… Hatta şimdiyi bırakın, bundan yarım asır kadar öncesinden beri hangi genç Red Kit’i bilmeden büyümüştür? Gerçi günümüzde değişen zihniyetle birlikte ilgi elbette biraz azalmıştır. Ama iki dönemi de görmeye fırsatı olan ortanca nesil biraz olsun bu klasiklerin tadına bakmayı başarmıştır.

Peki sürekli okduğumuz, daha sonraları çıkan çizgi filmlerini izlediğimiz Red Kit’in çizeri kimdir? İlk olarak kim tarafından fikir ortaya atılmıştır? Kısacası bütün her şeyiyle Red Kit’in yaratıcısı kimdir? Hiç bunu merak ettiniz mi? Daha önce merak ediyorsanız veya şimdi birden bire aklınıza geliyorsa yazının devamında sorunun cevaplarını bulabilirsiniz:

Red Kit’in yaratıcısı kim?

Red Kit’in çizgi roman tarihindeki yeri bundan 70 yıl öncesine dayanmaktadır. O tarihten beri pek çok farklı sanatçı tarafından çizilmiş, geliştirilmiş, yeni maceralar yazılmış ve dünya çapında üne kavuşmuştur.

Kısaca bilgileri verecek olursak Red Kit; 1946 yılında Belçikalı karikatürist Morris tarafından yaratılmıştır. Asıl adı Maurice de Bevere olan Belçikalı sanatçı 1923 doğumludur. Yani henüz 23 yaşındayken Red Kit gibi bir karakteri yaratmıştır ve bu, kariyerine altın çağı yaşatan başarısı olmuştur.

Red Kit’in yaratıcısı olan “Morris” lakaplı karikatürist Maurice de Bevere – (1923 – 2001)

Daha sonraları DülDül’ü ve RinTinTin’i ile beraber Red Kit, Fransız karikatüristler başta olmak üzere pek çok sanatçı tarafından geliştirilmiş ve yeni maceralar eşliğinde okuyucuya sunulmuştur.

Türkiye’de ilk defa 1956 yılında görülmüş, zamanla telif haklarının ödenmesi ve iletişim hızlanması sayesinde tüm Türkiye tarafından bilinen sevimli bir çizgi roman karakteri haline gelmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*